Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Jak wyglądają nowe autobusy MZK? (WIDEO)

17 listopada
15:17 2017

Pierwsze hybrydowe autobusy Solaris są już w Tomaszowie Mazowieckim. Od kilku dni kierowcy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego przechodzą szkolenia, a w styczniu 2018 roku pojazdy będą już obsługiwały tomaszowskie linie. Wtedy uruchomiona zostanie bezpłatna komunikacja miejska dla posiadaczy Karty Tomaszowianina i Tomaszowskiej Karty Komunikacyjnej.

 

Od nowego roku bezpłatna komunikacja

Tomaszowskie hybrydy trafią na tomaszowskie ulice po zarejestrowaniu i ubezpieczeniu. Zgodnie z podjętą uchwałą Rady Miejskiej, bezpłatna komunikacja zacznie obwiązywać 1 stycznia.

Z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające Kartę Tomaszowianina. O dokument może otrzymać każdy mieszkaniec naszego miasta, który rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Tomaszowie Mazowieckim i deklaruje w swoim zeznaniu podatkowym, że miejscem jego zamieszkania jest miasto Tomaszów Mazowiecki (bez względu na to czy osiąga dochód), a także niepełnoletni członkowie jego rodziny w wieku powyżej 7 roku życia. Dzieci w wieku do lat 7 mogą korzystać ze zwolnień i ulg na podstawie Karty wydanej rodzicom lub opiekunom prawnym.

Wniosek o wydanie Karty Tomaszowianina można najszybciej złożyć elektronicznie na stronie internetowejwww.kartatomaszowianina.pl

Bezpłatna komunikacja zostanie również uruchomiona dla posiadaczy Tomaszowskiej Karty Komunikacyjnej, dedykowanej dla mieszkańców gminy wiejskiej Tomaszów Mazowiecki. W tej sprawie prezydent Marcin Witko podpisze odpowiednie porozumienie. O sposobie odbioru Tomaszowskiej Karty Komunikacyjnej będziemy wkrótce informować.

Nowy rozkład jazy i nowe linie MZK

Tomaszowianie mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych na temat wprowadzenia nowego układu linii komunikacyjnych wraz ze zmodyfikowanym rozkładem jazdy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2018 rok wraz z uruchomieniem bezpłatnej komunikacji miejskiej.

MZK będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce

Nowe autobusy są wyposażone w monitory LCD pokazujące m.in. trasę i czas przejazdu, informacje o najbliższych przystankach, wiadomości miejskie i pogodę. W pojazdach będzie można też naładować telefon komórkowy i skorzystać z bezprzewodowego Internetu. Wraz z nowym taborem, nie zabraknie udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Pojawią się rozkładane rampy, które będą umożliwiały bezproblemowy wjazd wózkiem inwalidzkim, specjalne, elektroniczne tablice na boku pojazdów dla osób niedowidzących. Hybrydy są oczywiście monitorowane.

Trwa budowa nowoczesnej bazy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. W ramach inwestycji powstanie m.in. zaplecze techniczne do obsługi niskoemisyjnych autobusów hybrydowych, stanowiska serwisowe, stacja kontroli pojazdów, myjnia automatyczna i magazyny. Obiekt będzie również monitorowany.

Urząd Miasta oraz Miejski Zakład Komunikacyjny otrzymali dofinansowanie na zakup 25 hybrydowych autobusów oraz budowę nowoczesnej bazy. Wnioski zostały najlepiej ocenione w województwie łódzkim.

 

Źródło: UM w Tomaszowie Maz.


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu