Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Każdy powód jest ważny! Dziś patriotyzm to pójść na wybory

Każdy powód jest ważny! Dziś patriotyzm to pójść na wybory
14 listopada
23:55 2014

Po co głosować? Żeby zadbać o opiekę przedszkolną dla swoich dzieci, żeby wybrać tych, którzy będą wydawać nasze wspólne pieniądze, żeby nasza miejscowość ładniej wyglądała, żeby przybyło miejsc pracy, żeby nie narzekać, ze komunikacja źle działa… Każdy powód, by pójść na wybory jest ważny. Sprawdź, na kogo możesz głosować i wybierz świadomie.

Wybory samorządowe odbędą się już 16 listopada. Wybierzemy osoby, które będą dla nas pracować przez kolejne cztery lata i decydować, o jakości naszego życia. Dlatego wybierzmy świadomie! Dlaczego warto?

10 powodów, dla których warto głosować w wyborach samorządowych:

 1. Żeby było czym dojechać do pracy. Samorządy odpowiadają za komunikację miejską i podmiejską (w tym koleje regionalne). W 2012 roku z publicznej komunikacji miejskiej i podmiejskie skorzystało prawie 4 miliardy pasażerów. Możesz wybrać osoby, które sprawią, że bez kłopotów dojedziesz do pracy.

 2. Żeby wokół dużo się działo. Samorządy odpowiadają za domy kultury, biblioteki, muzea i teatry. Mogą też powierzać organizację imprez kulturalnych i sportowych lokalnym inicjatywom i organizacjom pozarządowym tak, by dobrze odpowiadać na potrzeby mieszkańców Wybrane władze będą decydować czy w domu kultury będą prowadzone tylko warsztaty z szydełkowania czy będą się tam również odbywały koncerty.

 3. Żeby dzieci miały zapewnioną opiekę przedszkolną. Na wsiach tylko 50% dzieci
  w wieku 3-5 lat uczęszcza do przedszkola, w miastach 84%. Pamiętajmy, że część z nich chodzi do przedszkoli niepublicznych. Wybierz osoby, które będą miały wpływ na to, czy Twoje dziecko znajdzie miejsce w przedszkolu państwowym.

 4. Żeby kolejne pokolenia Polaków i Polek miały dostęp do dobrej edukacji. Do gmin należy prawie 12 tysięcy szkół podstawowych, w których uczy się ponad 2 miliony dzieci. Wybierz osoby, które sprawią, że dzieci będą uczyły się języków obcych, spędzały czas w przytulnej świetlicy i nie chodziły do szkoły na trzy zmiany.

 5. Żeby wybrać tych, którzy wydają nasze wspólne pieniądze Samorządy decydują o wydatkowaniu kwoty ponad 2 razy większej od budżetu państwa. Władze lokalne decydują o wydatkowaniu prawie 172 miliardów złotych rocznie, podczas gdy dla porównania budżet państwa w 2013 r. (bez subwencji i dotacji przekazywanych samorządom) wynosił 76 mld zł. Zadecyduj o tym, kto wyda tak dużą kwotę.

 6. Żeby wziąć sprawy w swoje ręce. W tych wyborach każdy oddany głos jest bardzo ważny. W 2010 roku w części gmin w Polsce o wygranej kandydata zdecydowało tylko kilka głosów, np. w Białej Rawskiej (woj. łódzkie) burmistrz wygrał 2 głosami.

 7. Żeby zadbać o swoje zdrowie. Do samorządów należy prawie 500 szpitali, czyli
  58% wszystkich placówek w Polsce. Możesz wybrać radnych, którzy będą traktować ochronę zdrowia priorytetowo i przeznaczą na nią wystarczająco dużo pieniędzy.

 8. Żeby pieniądze z Unii Europejskiej zostały dobrze wykorzystane. W tej kadencji sejmiki wojewódzkie rozdzielą 40% ostatniej, największej transzy środków UE (ok. 33 mld euro). Wybierzmy osoby, które będą wiedziały jak dobrze to zrobić.

 9. Żeby później nie narzekać. To właśnie osoby, które wybierzemy 16 listopada będą dla nas pracować przez kolejne 4 lata. To oni zdecydują, w jaki wpływ na życie gminy będą mieli mieszkańcy np. jak będą prowadzone konsultacje społeczne, czy
  w gminie powstanie budżet obywatelski.

 10. Bo współczesny patriotyzm to udział w wyborach! Od 25 lat możemy cieszyć się życiem w wolnej Polsce i sami podejmować decyzje o jej losach. Korzystajmy z tej możliwości i pilnujmy, by Polska była dobrze rządzona. Jesteśmy za to współodpowiedzialni.

10-powodow-zeby-isc-na-wybory_infografika

 

 Uwaga: Podczas ciszy wyborczej można zachęcać do głosowania (pod warunkiem, że nie na konkretnego kandydata ani komitet wyborczy) i informować i procedurach wyborczych.

 

Artykuł w ramach kampanii  pod hasłem „Każdy powód jest ważny”

Źródło: www.maszglos.pl

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu