Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Walka ze smogiem – Tomaszów z dofinansowaniem na wymianę pieców

Walka ze smogiem – Tomaszów z dofinansowaniem na wymianę pieców
14 lipca
09:39 2017

7 lipca rada nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, przychyliła się do wniosku zarządu WFOŚiGW o przyznanie dofinansowania w formie dotacji w ramach programu ograniczania niskiej emisji. W związku z tym, otrzymaliśmy wsparcie w wysokości 4,915 mln zł. Tomaszów wśród wszystkich starających się miast, uzyskał największą dotację. Dzięki temu mieszkańcy naszego miasta będą mogli otrzymać dofinansowanie wymiany pieców w wysokości 40% kosztów kwalifikowanych.

 

Pierwszeństwo będą miały osoby, które złożyły deklaracje w lutym tego roku i będą wykonywały przyłącza do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Nie ustajemy w działaniach na rzecz poprawy czystości powietrza w Tomaszowie, bez względu na porę roku czy pogodę. Jest to jedno z kilku działań, które prowadzimy. Obok przyjętych przez Radę Miejską zwolnień z opłaty adiacenckiej, obok programów prowadzonych przez Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej na dofinansowanie przyłącza, to kolejne działanie, w którym Urząd pomaga swoim mieszkańcom po to, żeby nasze miasto stało się czystsze zarówno w kontekście wód i gleby jak i powietrza. Przypomnę, że kolejną inwestycją w tym zakresie jest sprowadzenie do Tomaszowa hybrydowych autobusów, które pojawią się u nas już jesienią i wprowadzenie bezpłatnej komunikacji. Jestem przekonany, że część mieszkańców zdecyduje się zostawić samochód w domu i skorzystać z nowoczesnych autobusów. Przyznam nieskromnie, że w takiej skali, to pierwsze w historii tego typu działanie naszego Urzędu. To zasługa wielu osób, urzędników, ale i Państwa – mieszkańców Tomaszowa, którzy tak chętnie włączają się w nasze działania. A to dopiero początek. W przyszłym tygodniu składamy wniosek na wykonanie odwiertu badawczego dla rozpoznania wód termalnych z zasobów dolnej jury w Tomaszowie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trzymajcie kciuki! – mówi prezydent Tomaszowa – Marcin Witko.

W najbliższych dniach zwołana zostanie sesja nadzwyczajna, na której zostaną wprowadzone pieniądze do budżetu.  Niebawem zostaną również określone terminy składania wniosków.  Przyznawanie dotacji będzie odbywać się na podstawie regulaminu, który został przyjęty przez Radę Miejską w kwietniu tego roku.


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu