Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Wandy Panfil zamiast Oskara Lange. Mamy nowe nazwy ulic w Tomaszowie

Wandy Panfil zamiast Oskara Lange. Mamy nowe nazwy ulic w Tomaszowie
17 marca
15:58 2017

Do ronda Olimpijczyków dobiegniemy ulicą Wandy Panfil, a ul. Teodora Duracza zmieni nazwę na ul. Wilanowską. Znamy już wyniki głosowania mieszkańców. Przypomnijmy, w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu, w Tomaszowie Mazowieckim musiały zostać zmienione nazwy dwóch ulic: Oskara Lange oraz Teodora Duracza. W ramach głosowania, tomaszowianie wybrali nowe nazwy. Teraz wynikami głosowania zajmą się radni Rady Miejskiej.

 

Zgodnie z opublikowaną listą przez Instytut Pamięci Narodowej, w Tomaszowie Mazowieckim są dwie ulice, których nazwy muszą ulec zmianie. To ul. Oskara Lange oraz ul. Teodora Duracza.

 

W związku z koniecznością wprowadzenia zmian, odbyły się konsultacje społeczne podzielone na etapy. W pierwszym, wszyscy mieszkańcy miasta, mogli zgłaszać swoje propozycje nazw ulic. Wystarczyło wypełnić ankietę z propozycją dla danej ulicy wraz z krótkim uzasadnieniem. Można było to zrobić osobiście, listowanie, elektronicznie lub za pomocą MMS. Ten etap trwał od 9 do 31 stycznia. Mieszkańcy zgłosili kilkadziesiąt propozycji.

 

8 lutego br. o godz. 11.00 odbyło się posiedzenie Zespołu ds. przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących zmiany nazw ulic. Jego członkowie dokonali weryfikacji zgłoszonych propozycji. Zespół dokonał weryfikacji nazw kierując się w szczególności zgodnością propozycji z tradycją i dziejami regionu lub narodu oraz polskimi regułami nazewniczymi lub cechami charakterystycznymi dla danej okolicy. Ostatecznie wyłonił po pięć propozycji nazw, z których mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego wybrali nowe nazwy dla ul. Oskara Lange i ul. Teodora Duracza.

 

Od 20 lutego do 12 marca br. odbyło się ogólnomiejskie głosowanie nad propozycjami nazw ulic. Wypełnione formularze ankietowe można było składać w wersji papierowej (w Urzędzie Miasta i Informacji Turystycznej) oraz w wersji elektronicznej (mailowo lub MMS).

 

Tomaszowianie złożyli w sumie 2.346 ankiet z czego 2.317 było ważnych.

 

Propozycje dla ul. Oskara Lange:

1) Bogusława Drozdowskiego – 617 głosów

2) Henryka Sienkiewicza – 419 głosów

3) Wandy Panfil -1.057 głosów

4) Lotników Polskich – 138 głosów

5) Żołnierzy Wyklętych – 80 głosów

 

Propozycje dla ul. Teodora Duracza:

1) ppor. Tadeusza Bartosiaka ps. „Wilk” – 257 głosów

2) Przyjazna – 571 głosów

3) Wilanowska – 652 głosy

4) Posła Rafała Wójcikowskiego – 78 głosów

5) Szyszkowa – 385 głosów

 

Teraz z wynikami głosowania zapoznają się radni Rady Miejskiej. W trakcie obrad, rajcy zajmą się przygotowanymi projektami uchwał z nowymi nazwami ulic.

 

Nie będzie trzeba od razu wymieniać dokumentów

Dokumenty będzie można wymienić wówczas, kiedy skończy się ich termin ważności. Również na mocy art. 5 ust. 1 i 2 ustawy wszelkie pisma, postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dot. ujawniania w księgach wieczystych, uwzględniania w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy, są wolne od opłat.

 


Wanda Panfil (ur. 26 stycznia 1959 w Opocznie) – polska lekkoatletka, maratonka, mistrzyni świata.
Lata szkolne spędziła w Tomaszowie Mazowieckim. Ukończyła Liceum Zawodowe przy ZSZ nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim. Karierę sportową zaczęła w r. 1975. Od początku kariery sportowej reprezentuje barwy „LECHII” Tomaszów Maz.
Wielokrotna reprezentantka i rekordzistka Polski w biegach średnich i długich, dwukrotna olimpijka w biegu maratońskim (Seul 1988, Barcelona 1992).
Wygrywała największe maratony kobiet na świecie (Nowy Jork, Boston, Londyn, Nagoja -Japonia), Mistrzyni Świata w maratonie w Tokio (1991r.). Zdobyła złoty medal w biegu na 10 000 m podczas Igrzysk Dobrej Woli w Seattle (USA).

Jest dwukrotną laureatką Plebiscytu Przeglądu Sportowego na najpopularniejszego Sportowca (1990, 1991) oraz Honorowym Ambasadorem Spały i Tomaszowa Mazowieckiego


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu