Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Wybory Samorządowe 2014 – ostatnia prosta

Wybory Samorządowe 2014 – ostatnia prosta
14 listopada
09:53 2014

To już ostatnia prosta. Od północy cisza wyborcza. Kampania nabiera więc rumieńców, a wszystkie komitety wyborcze wytoczyły swoje oręże w postaci banerów, plakatów i ulotek. Choć komitety rywalizują raczej według zasad ustalonych w Kodeksie Wyborczym, to dochodzi do aktów wandalizmu i niszczenia materiałów wyborczych.

Przypominamy, że wszystkie materiały wyborcze, oznaczone przez komitety wyborcze, zgodnie z art. 109 § 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeksu Wyborczego podlegają ochronie prawnej. Ochrona prawna materiałów wyborczych to zakaz ich niszczenia, usuwania, zamalowywania itp. pod groźba kary. Niszczenie materiałów wyborczych jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny do 5 tys. zł. Jeśli zniszczenia przekraczają kwotę 420 zł, mamy do czynienia z przestępstwem, a wtedy może grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Komitety wyborcze również mają swoje obowiązki. Dlatego zakazuje się umieszczania plakatów i banerów wyborczych na ogrodzeniach, słupach energetycznych, latarniach, ścianach budynków i innych bez zgody zarządcy bądź właściciela nieruchomości.

Ponadto nie można umieszczać i instalować materiałów wyborczych w taki sposób, że nie można ich później usunąć bez powodowania szkód, a pełnomocnik komitetu wyborczego musi zadbać o to, aby w terminie 30 dni po dniu wyborów usunąć banery i plakaty wyborcze z miejsc gdzie były one instalowane. Strażnicy Miejscy za złamanie tych przepisów mogą nałożyć mandat karny do 500zł.

Przypominamy również, że o północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania w niedzielę do 21.00. Za jej złamanie grozi nawet 1 mln zł grzywny. Zabronione jest publikowanie sondaży i agitowanie na rzecz kandydatów. Zakaz dotyczy również internetu, a polubienie profilu jednego z kandydatów na portalu społecznościowym lub udostępnienie jego zdjęcia (informacji wyborczej) może być potraktowane przez PKW jako agitacja wyborcza.

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu