Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Zaduma nad „kupą śmieci”

Zaduma nad „kupą śmieci”
03 listopada
20:55 2014

To co obserwujemy podczas Dnia Wszystkich Świętych na cmentarzu przy ulicy Smutnej to skandal! Sterta śmieci górująca nad grobami naszych najbliższych jest obrazkiem, który co roku wraca jak bumerang.

smieci5
Problem dotyczy części cmentarza będącego w administracji parafii ewangelicko-augsburskiej przy ul. św. Antoniego 39 w Tomaszowie Maz.

To naprawdę przykre kiedy w chwilach zadumy, człowiek nie potrafi powstrzymać złości na to co widzi obok grobu swoich najbliższych. To nie tylko brak estetyki, ale brak szacunku do zmarłych. Tyle pieniędzy kosztuje nas opłacenie grobu, a raz do roku nie można zapewnić wywozu śmieci na czas?– mówi pan Zygmunt z Tomaszowa.

Przyjechaliśmy do Tomaszowa z dziećmi, aby odwiedzić grób dziadka, na wejściu przywitały nas baloniki i wata cukrowa, tuż obok grobu, sterta śmieci. Raz w roku mogliby o to zadbać. Ta sytuacja raczej przeczy wartościom, które wpajam swoim dzieciom – mówi pani Anna z Łodzi.

Takich wypowiedzi było naprawdę wiele. Jedni zatrzymywali się przed stertą śmieci, robili zdjęcia. Inni stawali, kiwali głową, jeszcze inny dość głośno wyrażali swoje niezadowolenie.

smieci8

 

smieci33

Do problemu odniósł się również Urząd Miasta, który w mniemaniu większości jest administratorem cmentarza przy ul.Smutnej.

W związku z uwagami osób odwiedzających tomaszowskie nekropolie dotyczącymi stanu czystości i porządku na cmentarzach w dniu 1 i 2 listopada informuję, że Gmina Miasto Tomaszów Mazowiecki zgodnie z kompetencjami odpowiada za utrzymanie porządku jedynie na Cmentarzu Miejskim przy ulicy Dąbrowskiej oraz na cmentarzu wojennym zlokalizowanym przy ul. Smutnej – w stosunku do których nie zgłaszano żadnych uwag.

Za stan pozostałych cmentarzy (rzymsko-katolicki, ewangelicko-augsburski, i żydowski) stanowiących w Tomaszowie Mazowieckim jedną dużą nekropolię, skupioną w obrębie ulic; Smutnej – Cegielnianej -Ugaj – gen.Grota Roweckiego – M. Skłodowskiej-Curie odpowiadają inni zarządcy. Władze Tomaszowa Mazowieckiego (w tym Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego i jednostki mu podległe) nie mają prawa porządkować tych nekropolii ani zlecać wywozu śmieci z ich terenu. Wszelkie uwagi odnośnie ich stanu należy zgłaszać do odpowiedniego zarządcy:

Cmentarz Rzymsko-Katolicki
Archidiecezja Łódzka
Adres cmentarza: ul. Smutna 16/24
Tel. 44 723 70 62
Cmentarz Ewangelicko – Augsburski
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tomaszowie Mazowieckim
ul. św. Antoniego 39
97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. 44 7245739
Cmentarz Żydowski
Gmina żydowska w Łodzi,
Pomorska 18, Łódź
42 633 51 56

Czy zarządcy cmentarza nie można zmobilizować w żaden sposób do zapewnienia czystości na  podległym terenie? Może mandat?

smieci2

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu