Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Rajdowe święto w Dolinie Krzemionki

Rajdowe święto w Dolinie Krzemionki
Sierpień 27
20:34 2015

W najbliższą sobotę, 29 sierpnia na terenie powiatu tomaszowskiego odbędzie się Soltrade Premio 1. Rajd Doliny Krzemionki – profesjonalny rajd samochodowy, dyscypliny coraz bardziej popularnej od kiedy zaczął uprawiać ją Robert Kubica. Będą to najwyższej rangi zawody rajdowe, jakie odbywają się w województwie łódzkim.

Potężne moce i kosmiczne technologie

Impreza organizowana przez Automobilklub Tomaszowski będzie stanowić drugą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Okręgu Łódzkiego (gdzie startują wyczynowcy z licencjami rajdowymi) oraz Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w Super KJS (gdzie na krótszym dystansie może startować także każdy posiadacz prawa jazdy i samochodu rajdowego). Licencjonowani zawodnicy oznaczają także topowy sprzęt, który szczególnie powinien zainteresować fanów motoryzacji. Uwagę będą przyciągać ponad 300-konne turbodoładowane “potwory” z napędem na cztery koła, np. Mitsubishi Lancery Evo, Subaru Imprezy, a nawet znajdzie się jedna kultowa rajdówka – Mazda 323 GTR. Nie zabraknie także najbardziej współczesnych pojazdów w postaci aut grupy R. Fordy Fiesta R2 mają pod maską ok. 170 KM, ale technologie zastosowane w zawieszeniu, skrzyni biegów i innych podzespołach sprawiają, że te auta pokonują zakręty szybciej niż te teoretycznie mocniejsze. Oprócz tego będzie można zobaczyć rajdowe wersje tak znanych samochodów jak BMW E30, Honda Civic, Renault Clio czy nawet Fiat Seicento.

Rajd przy planie filmowym!

Organizator na specjalnej stronie internetowej pod adresem http://rajdyspalskie.pl/ przygotował zestaw map dla kibiców oraz tych, którzy chcieliby uwiecznić widowiskowe przejazdy na zdjęciach lub filmach. Podano tam najatrakcyjniejsze punkty z danymi GPS, aby łatwiej tam dotrzeć. Rywalizacja odbędzie się na dwóch 7-kilometrowych odcinkach specjalnych w gminach Czerniewice i Rzeczyca (uczestnicy Super KJS mają skrócone odcinki do 3 kilometrów od startu). Trasa przebiega m.in. przez Krzemienicę pod kościołem św. Jana Apostoła, który “zagrał” w “Panu Wołodyjowskim” Jerzego Hoffmana. Innym ciekawym punktem jest chociażby zakręt pod kolejną świątynią we wsi Kanice. W przypadku ostrych zakrętów można liczyć na efektowny drifting, choć kierowcy rajdowi muszą się go z reguły wystrzegać, ponieważ zbyt długi kontrolowany poślizg jest stratą czasu.

2015_rajd_doliny_krzemionki_mapka_krzemienica

2015_rajd_doliny_krzemionki_mapka_strzemeszna

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przy okazji rajdu samochodowego warto pamiętać o bezpieczeństwie. Startujące załogi (kierowca i pilot) są wyposażone w kaski, kombinezony, a auta w klatki bezpieczeństwa. Kibice muszą uzbroić się w zdrowy rozsądek, dlatego na przykład nie wolno stawać na zewnętrznych częściach zakrętów, ponieważ przy ekstremalnej jeździe nawet profesjonalny kierowca może stracić panowanie nad autem i zamiast skręcić, pojechać prosto w pobocze. Warto zatem ustawić się bardziej po wewnętrznej stronie (ale nie przy krawędzi jezdni) i mieć zaplanowaną drogę ewentualnej ucieczki. Dlatego też warto nie siadać przy trasie oraz nie spożywać alkoholu i innych substancji wpływających negatywnie na czas reakcji. Wzdłuż odcinka będą ustawieni sędziowie, którzy zawsze podpowiedzą gdzie bezpiecznie oglądać zmagania (jeśli proszą o zmianę miejsca to należy bezwzględnie zastosować się do wskazówek).

My też mamy zdolnych rajdowców

Choć po pierwszej rundzie (majowym Rajdzie Spalskim) liderem cyklu RSMOŁ jest Krzysztof Borowiecki ze śląskiego Skoczowa, to tuż za nim będą startować “nasi”. O wygraną na pewno powalczy Michał Kwieciński z Tomaszowa Mazowieckiego, dla którego to pierwszy sezon w Rajdach Okręgowych, ale jego wyniki wskazują, że wkrótce może być o nim głośniej. Nadzieje na dobry wynik ma także Damian Byczkowski – współwłaściciel Karczmy Spalskiej, która jest bazą rajdu. Wszyscy trzej wspomniani startują ponad 200-konnymi Hondami Civic Type-R. Bardzo wysokie tempo na pewno narzuci Michał Wieromiejczyk z Pabianic, który startuje jednym z czteronapędowych “potworów”, ale nie jest klasyfikowany w klasyfikacji generalnej, a jedynie w klasie (Rajdy Okręgowe to pierwszy szczebel profesjonalnego rajdowania i przeznaczony jest głównie dla aut z napędem na przód lub tył). W profesjonalnym rajdzie Łódzkie reprezentować będzie też m.in. Adam Wojtanka (Renault Clio), który w 2009 r. zdobył tytuł Mistrza Okręgu Łódzkiego w KJS (czyli w rajdach dla amatorów). Łącznie do rajdu zgłosiły się 24 załogi, z czego 8 jest z naszego województwa.

Zachęcamy zatem do bezpiecznego kibicowania „naszym” przy trasie Soltrade Premio 1. Rajdu Doliny Krzemionki!

 

Autosport Łódź
Foto: Tomasz Płoszaj


 

 

 

Zobacz również

Skomentuj

Archiwa