Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Sprawdź, czy możesz wykupić mieszkanie od TBS

Sprawdź, czy możesz wykupić mieszkanie od TBS
Listopad 03
08:33 2015

Szacuje się, że 30–40% najemców mieszkań należących do towarzystw budownictwa społecznego (TBS) chciałoby te lokale wykupić. Cztery lata temu pojawiła się taka możliwość, ale przepisy prawne zawierały błędy. Teraz je poprawiono. Kupić mieszkanie mogą jednak tylko niektórzy lokatorzy.

Najemcy mieszkań należących do TBS muszą płacić wysoki czynsz, bo wliczona jest w niego rata kredytu zaciągniętego na wybudowanie bloku. Nawet jeśli ten kredyt spłacą, lokal nie staje się ich własnością.

Nowelizacja prawa pozwala na wykup mieszkań jedynie przez osoby, które uczestniczyły w kosztach budowy i mieszkają w blokach wybudowanych przed 30 września 2009 r. „Każdy lokal będzie sprzedawany po cenie rynkowej, która zostanie określona przez rzeczoznawcę opłaconego z kieszeni najemcy. Kwota zakupu mieszkania ma być pomniejszona o zwaloryzowany wkład własny, ale lokator będzie musiał zwrócić 10% kredytu budowlanego, umorzone przez państwo” – mówi serwisowi infoWire.pl Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości z portalu RynekPierwotny.pl.

„Wynajmujący mieszkania od TBS nie są specjalnie zachwyceni zmianami: liczyli na ulgi, zwolnienia, rabaty” – zaznacza rozmówca. Ponadto właściciele TBS – czyli gminy, deweloperzy lub spółdzielnie mieszkaniowe – nie będą chętni do sprzedaży mieszkań, ponieważ twierdzą, że może to zaburzać politykę lokalową. „Lepszym wyborem od wynajmowania mieszkania od TBS jest zaciągnięcie kredytu i kupno lokalu na rynku wtórnym, a nawet pierwotnym, gdzie są okazje cenowe” – uważa ekspert.

 

JTM, SM, infowire.pl


 

Zobacz również

Skomentuj

Archiwa