Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

24. kwesta cmentarna „Ratujmy Tomaszowskie Cmentarze” z najlepszym wynikiem w historii

24. kwesta cmentarna „Ratujmy Tomaszowskie Cmentarze” z najlepszym wynikiem w historii
03 listopada
08:34 2021

„Ratujmy Tomaszowskie Cmentarze” pod takim hasłem odbyła się 24. Tomaszowska Kwesta Cmentarna organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego.

Kwesta ruszała już 28 października br. w trakcie koncertu Piwnicy Pod Baranami ku pamięci Ewy Demarczyk, który odbył się w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej przy ul. Farbiarskiej 24. W trakcie imprezy zebrano 1 455,01 zł.

1 listopada na Cmentarzu Katolickim i Ewangelickim przy ul. Smutnej oraz na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Dąbrowskiej kwestowało ok. 110 wolontariuszy m.in.: przedstawiciele władz miasta i powiatu, szkół (ZSP nr 2, ZSP nr 3, II LO) oraz Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Jednostki Strzeleckiej 1002 , Związku Harcerstwa Polskiego. W akcję włączyło się też kilka indywidualnych osób i oczywiście organizatorzy kwesty  – Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. W dniu Wszystkich Świętych zebrano kwotę 10 175,66 zł! Ogółem zebrano 11 630, 67 zł. Jest to najlepszy wynik w historii tomaszowskich kwest.

Kwesta potrwa jeszcze do 15 grudnia. Wpłaty można dokonywać na konto Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego – Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej, nr konta 21 9291 0001 0125 7997 2000 001. Ponadto datki można jeszcze wrzucać do puszki do puszki w siedzibie TPTM w Galerii Sztuki Arkady w Tomaszowie (ul. Rzeźnicza 4).

Zebrane środki przeznaczone będą na renowację nagrobka chor. pilota Stanisława Laskowskiego, uczestnika walk o niepodległość Polski po wybuchu II wojny światowej, a później żołnierza Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.

Przypomnijmy, że pieniądze zebrane podczas ubiegłorocznej kwesty przeznaczono na odnowienie grobu Gustawa Glaesmanna, członka oddziału żandarmerii narodowej, więzionego w Cytadeli Warszawskiej i zesłanego do rot aresztanckich w guberni woroneskiej – Syberia.
Glaesmann po 25 latach wygnania powrócił do kraju w 1889 roku i osiedlił się w Tomaszowie Mazowieckim. Pochowany został z honorami na cmentarzu ewangelickim.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej http://www.tptm.pl/skongzt/


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu