Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Czy Tomaszowski Budżet Obywatelski będzie EKO?

Czy Tomaszowski Budżet Obywatelski będzie EKO?
30 stycznia
11:44 2020

Jak będzie wyglądała najbliższa edycja Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego? Zdecydują o tym mieszkańcy. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 30 stycznia w Urzędzie Miasta, prezydent Marcin Witko zaproponował nowe podejście do TBO. O jego ostatecznym kształcie zdecydują jednak mieszkańcy. Niebawem zostanie udostępniona specjalna ankieta, w której będzie można wyrazić swoje zdanie.


Do wyboru będzie kilka wariantów. Jedną z propozycji jest przesunięcie części środków na dotacje do wymiany pieców i zawężenie budżetu jedynie do „ekologicznych projektów”.

‒ Dane, które uzyskaliśmy podczas inwentaryzacji źródeł ciepła w mieście, skłaniają do refleksji. Mam więc propozycję dla tomaszowian.  Może część budżetu partycypacyjnego powinna być przeznaczona na zielone projekty? Na walkę ze smogiem?  TBO to budżet mieszkańców i to oni zdecydują jak będzie on wyglądał i czy coś w ogóle zmieniać – mówi Marcin Witko i zachęca do głosowania w ankiecie.

W przyszłym tygodniu na stronie https://tomaszowskibo.pl/ pojawi się ankieta z przygotowanymi możliwymi wariantami.

Inwentaryzacja pieców została zakończona zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego do 15 października 2019 roku. Ankiety można było składać za pośrednictwem platformy internetowej oraz poczty elektronicznej lub w trakcie wizyty osobistej w Urzędzie Miasta w Wydziale Ochrony Środowiska. Ponadto  ankieterzy starali się dotrzeć do wszystkich właścicieli nieruchomości, którzy ankiety nie złożyli w wyznaczonym terminie. Wypełnione ankiety nadal oczywiście można składać w Urzędzie Miasta.

W rezultacie przeprowadzonej inwentaryzacji pieców i urządzeń grzewczych w 2019 roku udało się uzyskać informację z 5134 posesji. Wyniki przedstawiają się następująco:

‒ 5834 urządzeń grzewczych w 5134 posesjach,

‒ 4290 urządzeń na paliwo stałe,

‒ 1284 pieców na gaz,

‒ 93 posesje ogrzewane jest z miejskiej sieci ciepłowniczej,

‒ 84 budynki ogrzewane olejowo,

‒ 75 posesji ogrzewane jest poprzez OZE,

‒ 8 budynków nie jest aktualnie ogrzewanych

Warto nadmienić, że różnica pomiędzy liczbą posesji, a liczbą pieców i urządzeń grzewczych wynika z faktu, że na jednej posesji jest więcej niż jedno źródło ciepła (np. jednocześnie jeden dom ma piec na paliwo stałe, jak i gazowe albo ogrzewany jest gazem ziemnym i dodatkowo ma kominek).

Z wykresu wynika, że ze starego źródła ciepła korzysta nadal 37% posesji. Nowych pieców jest 31%, natomiast z pieców  i urządzeń grzewczych w przedziale wiekowym 5-10 lat korzysta 32% tomaszowian.

W 1225 posesjach właściciele deklarują wymianę pieców.

W 2019 roku Urząd Miasta zlecił opracowania Gminnego Programu Niskoemisyjnego. Autorem tego dokumentu jest firma EKOLOG Sp. z o.o. z Poznania. Prace nad nim potrwają do końca maja 2020 roku. Przedmiot zamówienia obejmuje kompleksowe przygotowanie dokumentu wraz z przeprowadzeniem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. 


UM TM

Skomentuj

Tags
TBO
Share

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa