Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Fundacja Pasaże Pamięci zdobyła grant dla Tomaszowa

Fundacja Pasaże Pamięci zdobyła grant dla Tomaszowa
13 czerwca
20:29 2017

Spośród zgłoszeń nadesłanych w ramach II edycji Programu Grantowego ENERIS „Pomysły chroniące środowisko” najlepszym w Tomaszowie Mazowieckim okazał się pomysł Fundacji Pasaże Pamięci. Dzięki zdobytym funduszom już w lipcu fundacja zorganizuje dla mieszkańców cykl warsztatów historyczno-ekologicznych. Ich tłem będzie teren pofabrycznej przestrzeni wokół pałacu Piescha.

Fundacja Pasaże Pamięci, tegoroczny laureat Programu Grantowego ENERIS, już w lipcu za zdobyte fundusze zrealizuje projekt pn. „Ogrody Piescha”, w ramach którego tomaszowianie poznają historię jednego z najbardziej znanych lokalnych zabytków – pałacu Piescha i jego okolic. Znajdujący się przy ulicy Barlickiego zabytek oraz okalające go pozostałości po zabudowaniach fabrycznych staną się terenem spotkań z historią dawnego Tomaszowa oraz ekologią. Podczas zajęć praktycznych uczestnicy wspólnie zasadzą nasiona w warzywnikach i zielnikach na terenie dawnych ogrodów pałacowych, wykorzystując do tego elementy rozbiórkowe. Poza zdobyciem informacji o zasadach upraw i pielęgnacji roślin w  przydomowych ogródkach i balkonach, uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in., jak wyglądały i czym różniły się XX wieczne ogrody pałacowe od robotniczych.

Spotkania są adresowane do wszystkich grup wiekowych. Udział w warsztatach będzie miał charakter otwarty, organizatorzy zakładają, że weźmie w nich udział ponad 100 osób. Wstępnym terminem organizacji warsztatów jest ostatni weekend lipca. Więcej informacji dotyczących dokładnego terminu oraz przebiegu zajęć należy szukać na stronie internetowej fundacji www.pasazepamieci.pl.

— Dzięki zdobytemu grantowi wspólnie z mieszkańcami stworzymy zieloną oazę w  pofabrycznej przestrzeni dawnej ulicy świętej Tekli. Poprzez opowieści o fabryce i pałacu Piescha oraz pracę warsztatową przypomnimy mieszkańcom o bogatej tradycji Tomaszowa, który był niegdyś określany jako jedna z najpiękniejszych polskich osad przemysłowych — powiedziała Katarzyna Gajek-Szczepanik, sekretarz Fundacji Pasaże Pamięci, koordynatorka zwycięskiego projektu.

Cieszymy się, że możemy być częścią niezwykłego projektu, w ramach którego odbędą się warsztaty międzypokoleniowe pn. „Ogrody Piescha”. Projekt Fundacji Pasaże Pamięci to nie tylko warsztaty historyczne i ekologiczne – to przede wszystkim integracja mieszkańców wokół lokalnej historii i przyrody. Dodatkową atrakcją jest to, że tłem projektu będzie teren jednej z pierwszych i największych fabryk włókienniczych Tomaszowa — powiedział Rafał Korzeniowski, dyrektor tomaszowskiego oddziału ENERIS Surowce, fundatora grantu.

Kryteriami oceny w konkursie były m.in. wpływ na środowisko, użyteczność dla społeczności lokalnej, innowacyjność oraz rzeczywista możliwość realizacji pomysłu przy założonym budżecie i terminach. W jury Programu Grantowego ENERIS zasiadali doświadczeni samorządowcy – burmistrzowie oraz prezydenci miast objętych Programem, przedstawiciele uczelni, lokalni aktywiści oraz specjaliści ochrony środowiska ENERIS. W obradach jury z  ramienia Tomaszowa udział wzięła Zofia Szymańska, wiceprezydent miasta.

Ogólnopolska zielona mobilizacja

Projekt Fundacji Pasaże Pamięci jest jednym z dziewięciu wniosków, które w ramach II  edycji Programu Grantowego ENERIS zostały nagrodzone grantem w wysokości do 3 tysięcy złotych. Fundusze zostały przyznane lokalnym aktywistom w całej Polsce – poza Tomaszowem Mazowieckim, wnioski były przyjmowane między innymi z Pruszcza Gdańskiego, Piły, Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc, Kłodzka. Najlepsze eko-projekty otrzymają dofinansowanie na realizację działań na rzecz społeczności lokalnej i najbliższego otoczenia naturalnego. Do końca roku zielone fundusze będą zmieniać nie tylko polskie miasta, ale również stan świadomości ich mieszkańców, uwrażliwiając ich na stan środowiska naturalnego.

Pierwsza edycja Programu Grantowego ENERIS zaktywizowała na rzecz środowiska lokalnego prawie 4 tysiące osób, w tym tomaszowian. Ubiegłoroczny laureat – Miejskie Centrum Kultury za zdobyte fundusze wspólnie z mieszkańcami stworzył z surowców wtórnych ogrody wertykalne na ścianie budynku Ośrodka Kultury „TKACZ”. W prace zaangażowane zostały zarówno dzieci, jak i dorośli i seniorzy, przede wszystkim mieszkańcy osiedla Niebrów.

 

Materiały prasowe


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa