Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Magia Świąt – tradycje bożonarodzeniowe, kolędy i pastorałki w MBP

Magia Świąt – tradycje bożonarodzeniowe, kolędy i pastorałki w MBP
22 grudnia
17:33 2016

W świątecznym nastroju powitano tych, którzy oderwali się od licznych spraw dnia codziennego i przyszli 21 grudnia do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej, aby posłuchać pięknych kolęd, pastorałek oraz wierszy i ciekawostek o bożonarodzeniowych tradycjach.

dsc05621

W ten magiczny czas związany z nadejściem świąt Bożego Narodzenia wprowadził nas szkolny chór z Gimnazjum nr 3 im. Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Mazowieckim, który przygotowała Pani Marzena Zwolska – nauczyciel muzyki, plastyki i zajęć artystycznych. Uczniowie zaśpiewali jedną z najpopularniejszych polskich piosenek świątecznych pod tytułem „Jest taki dzień”. Następnie przybliżyliśmy słuchaczom informacje o nadchodzącym czasie, kiedy wspominamy narodzenie Bożej Dzieciny, które można odnaleźć w książce „Polskie tradycje doroczne” Renaty Hryń-Kuśmierek.

dsc05735]

Z ciekawostek: okres świąt Bożego Narodzenia zwano również Godami, Godnymi lub Godnimi Świętami. Trwały od Wigilii do Trzech Króli. W bożonarodzeniowych zwyczajach i obrzędach można zobaczyć symbolikę zaduszną. Zwłaszcza tego wieczoru pamiętamy o pozostawianiu wolnego miejsca przy stole dla niezapowiedzianego gościa czy spożywaniu postnych potraw podczas kolacji wigilijnej, którą kiedyś jedzono w milczeniu. Również w „Kalendarzu Polskim” autorstwa Józefa Szczypki można odnaleźć ciekawy wiersz o wigilijnych potrawach. Zwrotki, zdaniem autora, wabią rozkoszami stołu. Następnie szkolny chór z Gimnazjum nr 3 zaśpiewał kolędę „Dzisiaj w Betlejem”.

dsc05661

Wyjątkowe miejsce wśród melodii śpiewanych przy wigilijnym stole zajmują kołysanki. Wszyscy zebrani zaśpiewali z młodzieżą kolejną kolędę „Gdy śliczna Panna”. Nie był to jedyny utwór, który mógł ukołysać do snu Nowonarodzone Dziecię. Na scenie pojawił się gitarzysta i kompozytor Maciej Smoluch, który przygotował na spotkanie pn. „Magia Świąt” napisaną przez siebie kompozycję. Była to kołysanka, początek przywoływał na myśl „Cichą noc”, lecz był w wersji jazzowej. Dalsza część utworu była napisana specjalnie na kolędowanie w bibliotece. Możliwość porozmawiania z gitarzystą i kompozytorem o tworzeniu podobała się zwłaszcza młodszej części publiczności. Do krainy pięknych melodii zabrała widownię Martyna Majda, absolwentka Gimnazjum nr 3, uczennica Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy ul. Tkackiej wykonując „Kolędę o ludzkim zrozumieniu”, która bardzo wzruszyła publiczność.

dsc05684

Następnie przyszedł czas na złożenie świątecznych życzeń naszym czytelnikom i sympatykom biblioteki. W tym dniu serdeczne życzenia urodzinowe przekazaliśmy również Pani Ewie Adamskiej – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Nie zabrakło odśpiewania przez wszystkich wykonawców świątecznego spotkania gromkiego: Sto lat.

dsc05680

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie kolędowania w naszej placówce za trud i zaangażowanie. Przede wszystkim samym wykonawcom oraz Pani Marzenie Zwolskiej za pracę z młodzieżą. Odpłaciliśmy się drobnymi upominkami. Zdjęcia – zimowe pejzaże, które prezentowaliśmy w formie pokazu, były autorstwa naszego czytelnika Czesława Mincera, za które dziękujemy. Zakończyliśmy świąteczną imprezę podaniem ciekawej „Recepty na cały rok” Kathariny Elisabeth Goethe – matki Johanna Wolfganga Goethego:

Bierzemy 12 miesięcy,

Oczyszczamy je dokładnie z goryczy,

chciwości, małostkowości i lęku.

Po czym rozkrajamy każdy miesiąc na 30 lub 31 części tak,

aby zapasu wystarczyło dokładnie na cały rok.

Każdy dzień przyrządzamy osobno:

z jednego kawałka pracy i dwóch kawałków pogody i humoru.

Do tego dodajemy 3 duże łyżki nagromadzonego optymizmu,

łyżeczkę tolerancji,

ziarenko ironii i odrobinę taktu.

Następnie całą masę polewamy dokładnie dużą ilością miłości.

Gotową potrawę przyozdabiamy bukietem uprzejmości i podajemy

codziennie z radością i filiżanką dobrej orzeźwiającej herbatki.

dsc05723

Miejska Biblioteka Publiczna
w Tomaszowie Mazowieckim


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu