Największa tego typu inwestycja w regionie zakończona! Tomaszowska oczyszczalnia ścieków zmodernizowana
Zakończyła się realizacja Projektu „Modernizacja oczyszczalni ścieków i skanalizowanie części aglomeracji Tomaszowa Mazowieckiego”, którego Beneficjentem jest Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o.o.
Całkowity koszt największej w regionie inwestycji, wyniósł ponad 208 mln złotych, w tym kwota finansowego wsparcia ze środków unijnych to ponad 101 mln złotych.
Przed rozpoczęciem Projektu dostęp do kanalizacji miało niecałe 75% mieszkańców a nieczystości przenikające do gleby z nieszczelnych szamb przyczyniały się do degradacji środowiska wpływając negatywnie na sąsiadujące z aglomeracją tomaszowską unikatowe przyrodniczo obszary.
Zrealizowany projekt umiejscowiony jest w szczególnym dla ekosystemu terenie, poprzecinanym gęstą siecią rzeczną, otoczony lasami Puszczy Pilickiej i sąsiaduje z obszarami chronionymi Natura 2000 jak Łąki Ciebłowickie czy też unikalny rezerwat przyrody Niebieskie Źródła.
Realizacja projektu zwiększy liczbę mieszkańców z dostępem do kanalizacji o ponad 15 500 osób tj. do 95 % a około 2300 szamb zostanie zlikwidowanych.
W ramach Projektu przeprowadzono kompleksową rozbudowę i modernizację systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na terenie aglomeracji tomaszowskiej.
Najważniejsze z zakończonych inwestycji to:
- Budowa nowej sieci kanalizacyjnej o długości ok. 102 km;
- Modernizacja istniejącej sieci sanitarnej o długości ok. 19 km;
- Wymiana kolektora tłocznego i budowa nowej przepompowni ścieków przy ul. Kępa
- Modernizacja oczyszczalni ścieków przy ul. Henrykowskiej wraz z całkowitym rozwiązaniem problemów gospodarki osadowej.
W zmodernizowanej oczyszczalni ścieków zastosowano nowatorskie w skali kraju rozwiązania, wszystkimi procesami technologicznymi zachodzącymi w reaktorach biologicznych steruje inteligentny układ nadrzędny, który dobiera optymalne czasy procesów chemicznych, dozuje ilości tlenu i koagulantów optymalizując osiągane efekty.
Zrealizowany Projekt to skok cywilizacyjny w zakresie zagospodarowania ścieków i wód opadowych dla aglomeracji tomaszowskiej, który umożliwi spełnienie wymogów unijnych w zakresie ochrony środowiska a także uniknięcia naliczania kar za przekroczenie norm , które wpływałyby w sposób znaczący na wzrost opłat za odprowadzanie nieczystości.
Inwestycja pozwoli na osiągniecie wymiernych korzyści ekologicznych a ich pozytywne dla regionu skutki odczuwane będą przez kolejne dziesięciolecia.
Pozostałe korzystne efekty Projektu to m.in. poprawa komfortu życia mieszkańców, zwiększenie potencjału rozwoju gospodarczego aglomeracji tomaszowskiej, wzrost atrakcyjności inwestycyjnej i wartości terenów
Pełne wykorzystanie potencjału projektu to także sprawdzian dla zachowań proekologicznych tomaszowskiej społeczności i chęci mieszkańców do podłączania się do nowo wybudowanej kanalizacji sanitarnej.
Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej od kilkunastu miesięcy konsekwentnie prowadzi szereg działań promujących efekt ekologiczny, edukuje w zakresie racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi, ochrony wód przed zanieczyszczeniami oraz informuje o systemach ulg i preferencji, jakie Zakład przygotował dla wszystkich, którzy zechcą się przyłączyć do kanalizacji.
Nie czekaj! Przyłącz się do kanalizacji
Zakład Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej od kilkunastu miesięcy konsekwentnie prowadzi szereg działań promujących efekt ekologiczny, edukuje w zakresie racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi, ochrony wód przed zanieczyszczeniami oraz informuje o systemach ulg i preferencji, jakie Zakład przygotował dla wszystkich, którzy zechcą się przyłączyć do kanalizacji.
Mieszkańcy aglomeracji otrzymują bezpłatne warunki techniczne, mapę sytuacyjno-wysokościową oraz projekt techniczny przyłącza kanalizacyjnego. Aktualnie Spółka pracuje nad drugą edycją programu dofinansowującego z WFOiGW budowę przyłączy. Ukończenie w terminie budowy nie jest jeszcze gwarancją na zatrzymanie unijnej dotacji. Do pełnego sukcesu potrzebne jest zaangażowanie mieszkańców. Czas na osiągnięcie zakładanego efektu ekologicznego mamy tylko do września 2016 roku.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.