Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Szkolenie nurków 25 Brygady Kawalerii Powietrznej

Szkolenie nurków 25 Brygady Kawalerii Powietrznej
22 września
11:44 2016

Jak się okazuje 25 Brygada Kawalerii Powietrznej szkoli swych żołnierzy również do wykonywania zadań na pozór całkiem niezwiązanych ze specyfiką wojsk aeromobilnych. Oprócz szkolenia typowego dla powietrznych ułanów, wszechstronność i bardzo nietypowe umiejętności to niezbędne cechy współczesnego kawalerzysty.

kawaleria_cwiczenia-2

Głównym celem tegorocznego szkolenia jest przygotowanie nurków do wykonywania zadań pod powierzchnią wody. Żołnierze plutonu nurków z kompanii saperów 25 batalionu dowodzenia, w ramach szkolenia programowego doskonalą umiejętności indywidualne i zespołowe podczas rozpoznania przeszkód wodnych, jak również bezpośrednio przyległych brzegów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ponadto, doskonalą także procedury bezpieczeństwa podczas wypadków nurkowych z użyciem komory hiperbarycznej. Szkolenie obejmuje nie tylko rozpoznanie i przygotowanie do niszczenia obiektów hydrotechnicznych, ale również poszukiwanie i wydobywanie zatopionego sprzętu bojowego.

Umiejętności zdobyte w trakcie szkolenia, wykorzystywane są przez kawalerzystów podczas ewentualnych działań rozpoznawczych w rejonach występowania zbiorników i przeszkód wodnych oraz podczas zabezpieczenia przepraw i skoków spadochronowych do wody.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Większość żołnierzy biorących udział w szkoleniu to doświadczeni nurkowie, legitymujący się tytułami nurków inżynierii i starszych nurków inżynierii. W ciągu roku przebywają oni  pod powierzchnią wody min. 90 godzin w ciągu roku. Pomimo tak dużego doświadczenia wciąż ćwiczą działanie w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych, a także powtarzają przepisy bezpieczeństwa podczas nurkowania ponieważ każdy nieprzemyślany ruch pod wodą może być nieodwracalny.

Autor zdjęć: ppor. Katarzyna Kiermacz

Autor tekstu: ppor. Michał Kolad


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu