Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Szpital Onkologiczny w Tomaszowie z patronem

21 października
13:13 2016

Szpital onkologiczny NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim od 18 października ma patrona. Patronem został ustanowiony Św. Antoni. Tym samym ośrodek otoczony został opieką Świętego, który patronuje miastu i powiatowi, ale ma też główną miejską ulicę swojego imienia oraz jest patronem parafii w centrum Tomaszowa.

numed_patron_tomaszow-4
Honorowym gościem uroczystości był Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który – z powodu konieczności zwołanych nagle obrad Izby Wyższej Polskiego Parlamentu – nie uczestniczył w głównych obchodach. Marszałek przyjechał do placówki przed uroczystością. Spotkał się z prezydentem Marcinem Witko, starostą Mirosławem Kuklińskim, ks. Dziekanem Zygmuntem Niteckim, ks. Prałatem Edwardem Wieczorkiem, prof. Wiesławem Nowińskim oraz prezesami NU-MED.

numed_patron_tomaszow-3

numed_patron_tomaszow-6numed_patron_tomaszow-7

Była okazja do zwiedzenia ośrodka oraz do rozmowy o planowanych zmianach w służbie zdrowia.
Oficjalną uroczystość rozpoczęła msza św. w Kościele pw. Świętego Antoniego, następnie zaproszeni goście przemieścili się pod ośrodek NU-MED, gdzie poświęcona została tabliczka informująca o patronie szpitala.

numed_patron_tomaszow-9

numed_patron_tomaszow-5
W dalszej części na terenie placówki, zgromadzeni wysłuchali wykładu profesora Wiesława Nowińskiego o rozwiązaniach naukowych, które umożliwiają lekarzom, przy wykorzystaniu technologicznych nowości, przygotować się do skomplikowanych operacji mózgu. Kulminacją uroczystości było poświęcenie obrazu z wizerunkiem Św. Antoniego, który to akt zatwierdził nadanie szpitalowi onkologicznemu patronatu.

numed_patron_tomaszow-10
Obraz Św. Antoniego w NU-MED to kopia oryginału, którego autorem jest artysta malarz Andrzej Gosik. Kopię obrazu wykonała artystka malarka, absolwentka łódzkiej ASP Roma Przyimka. Decyzja o tym, by obraz w szpitalu, poprzez kopię, nawiązywał do tego w Kościele, także wpisała się w podkreślenie związku ośrodka onkologicznego z ziemią tomaszowską.


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu