Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Tomaszowscy kawalerzyści na ćwiczeniach UŁAN 15

Tomaszowscy kawalerzyści na ćwiczeniach UŁAN 15
Luty 09
09:45 2015

W dniach od 02 do 06 lutego 2015 roku w czasie szkolenia na terenie poligonu w Wędrzynie w ramach ćwiczenia taktycznego z wojskami UŁAN 15 żołnierze 7 batalionu kawalerii powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim zostali poddani sprawdzeniu utrzymania gotowości do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem.

6
Ćwiczenie taktyczne pk UŁAN-15, w którym szwadron był głównym ćwiczącym miało dowieść, że jest on gotów do realizacji zadań w ramach udziału w sojuszniczej operacji obronnej. Poza etatowymi elementami ugrupowania szwadronowi przekazano w relację dowodzenia pluton rozpoznania z kanadyjskiej kompani „NOVEMBER”.

Ćwiczenie to było pierwszym w bieżącym roku, a kolejnym w cyklu szkolenia przedsięwzięciem przygotowującym do realizacji zadań w wymiarze sojuszniczym oraz doskonalącym umiejętności dowódców szczebla pododdziału.

W ramach pierwszego etapu szwadron realizował zadania w oparciu o Centralny Ośrodek Zurbanizowany. Podegrana sytuacja taktyczna wymuszała na dowódcy szwadronu zaangażowanie w walkę wszystkich organicznych i przydzielonych elementów. Pomimo krótkiego czasu przeznaczonego na zgranie z kompanią kanadyjską dowódca szwadronu właściwie wykorzystał umiejętności rozpoznawcze kanadyjczyków.

 

4
Część taktyczna zakończyła się epizodem „powietrznego check point”, w ramach którego szwadron kawalerii wspierany przez śmigłowce W-3W Sokół uniemożliwił przemyt broni i amunicji przeznaczonej dla przeciwnika działającego w rejonie odpowiedzialności szwadronu.

5
W ramach części ogniowej szwadron odbył trzy kierowania ogniem; dwa w dzień wpierany plutonem moździerzy i plutonem przeciwlotniczym oraz jedno w warunkach ograniczonej widoczności.
Osiągnięte wyniki potwierdziły dobre przygotowanie szwadronu kawalerii powietrznej do realizacji zadań zgodnie z jego przeznaczeniem.

2
Tekst: ppłk Piotr Gołos
Zdjęcia: 7bkpow.

Zobacz również

Skomentuj

Archiwa