Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Ujazd gotowy na przyjęcie uchodźców z Ukrainy

Ujazd gotowy na przyjęcie uchodźców z Ukrainy
28 lutego
09:07 2022

– Włączamy się w akcję pomocy naszym przyjaciołom z Ukrainy. Zapraszamy do nas osoby uciekające przed koszmarem wojny. Przygotowaliśmy noclegi i plan działania na najbliższe dni – informuje Artur Pawlak.

– Kochani, ostatnie godziny to wzruszający przykład sąsiedzkiej solidarności. Polacy rzucili się na pomoc Ukrainkom i Ukraińcom organizując zbiórki, transport, opiekę prawną, wiele osób zdecydowało się przyjąć uchodźców pod swój dach. Skala tej pomocy jest bezprecedensowa i gigantyczna. Organizacje próbujące skoordynować te często spontaniczne akcje informują dziś, że ilość zebranych darów, np. odzieży znacznie przewyższa potrzeby naszych sąsiadów, pojawiły się także problemy logistyczne z dostarczeniem ich na miejsce. Dlatego tak ważne jest teraz, aby w ciągu najbliższych dni działać z tą samą piękną energią i wykorzystać ją w sposób która przyniesie jak najwięcej korzyści potrzebującym – napisał wójt Ujazdu.

Gmina podjęła decyzje o natychmiastowym utworzeniu w świetlicy w Niewiadowie miejsca pobytu. Może tu przyjąć pierwsze 10 osób i jak najszybciej zgłosić go do systemu, który będzie koordynował rozlokowanie uchodźców. W momencie, kiedy przyjadą pierwsi goście zza wschodniej granicy określone zostaną ich potrzeby. – Wtedy z pewnością zorganizujemy zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy, żywności i lekarstw. Doposażymy świetlice w niezbędny sprzęt. Zapewnimy oczywiście także opiekę lekarską. Najbardziej będziemy liczyć na Państwa gościnność i otwartość. Jesteśmy przygotowani do stworzenia miejsc pobytu dla co najmniej 30 osób w kolejnych świetlicach. Wybraliśmy te budynki gdyż wszystkie są nowe, wyposażone w kuchnie, łazienki, jesteśmy w stanie stworzyć w nich naprawdę komfortowe warunki. Ponieważ w większości przypadków mogą przyjechać do nas kobiety z dziećmi na terenie świetlicy jest także plac zabaw. – dodaje Artur Pawlak

W międzyczasie, w miarę rozwoju sytuacji, po ustaleniach z wojewodą łódzkim na spotkaniu z udziałem m.in. prezydent Łodzi, samorządy będą oczekiwać na pojawienie się konkretnych wytycznych dotyczących ewentualnych kolejnych zbiórek, które będą miały charakter bardziej skoncentrowany na grupach produktów aktualnie najbardziej potrzebnych.

Dla osób chcących przyjąć osoby z Ukrainy do swoich domów lub pomóc w inny sposób została stworzona specjalna strona internetowa koordynowana przez wojewodów www.pomagamukrainie.gov.pl Co ważne z tej strony mogą korzystać także osoby poszukujące pomocy.

Wszystkich Państwa zachęcamy także do korzystania ze sprawdzonych inicjatyw organizacji pozarządowych lub wspierania zweryfikowanych zbiórek na wiarygodnych portalach internetowych.

Poniżej lista organizacji prowadzących zbiórki na rzecz Ukrainy:

Caritas

Firmy dla Ukrainy – Fundacja Pomagam

Siepomaga.pl

Polska Akcja Humanitarna

Polski Czerwony Krzyż

SOS Wioski Dziecięce

Unicef Polska

Solidarni z Ukrainą – Fundacja Pomagam

Fundacja Avalon

Fundacja Dobrych Inicjatyw

Fundacja Gdańska

Fundacja Świętego Mikołaja

Fundacja Zbieramy Razem

Polska Misja Medyczna

Fundacja HumanDoc

Fundacja Otwarty Dialog

Fundacja Nasz Wybór

Fundacja PCPM z pomocą Ukrainie

Fundacja Pomocy Kobietom Eurohelp

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy

Ukraiński Dom w Warszawie

Warto Razem


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu