Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Blokada alkoholowa powstrzyma pijanych kierowców?

Blokada alkoholowa powstrzyma pijanych kierowców?
14 września
17:45 2015

Kierowca, który stracił prawo jazdy z powodu prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, może odzyskać uprawnienia. Jest jeden warunek – w jego samochodzie musi zostać zainstalowana blokada alkoholowa. Czy to rozwiązanie okaże się skuteczne?

Blokady montowane w autach mają uniemożliwiać uruchomienie silnika, jeśli zawartość alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę wynosi co najmniej 0,1 mg/dm3 – będzie trzeba dmuchać w alkomat znajdujący się w urządzeniu. Niestety, pomysł instalowania blokad alkoholowych tylko pozornie wydaje się dobry.

„W sieci jest przedstawionych wiele metod oszukiwania alkotestów. Najpopularniejsza polega na tym, że dmucha w niego trzeźwy pasażer. Zaproponowane rozwiązanie nie przyniesie dużych korzyści” – mówi serwisowi infoWire.pl Krzysztof Panek z redakcji „Transport i Komunikacja”.

W Polsce nie ma jeszcze szczegółowych przepisów pozwalających zakładać blokady. Na dzisiaj wiadomo, że skorzystać z nich będzie można po upływie co najmniej połowy zasądzonego okresu, w którym obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdu (w przypadku kierowców mających dożywotni zakaz – po minimum 10 latach od wyroku).

 

infowire.pl


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa