Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Kąpiel w fontannie grozi chorobą i mandatem (WIDEO)

13 sierpnia
07:03 2015

Przed nami kolejna fala upałów. Fontanny na zrewitalizowanym placu Kościuszki dla niektórych stały się miejscem chłodzącej kąpieli. Czy możemy bezkarnie wejść do fontanny i się ochłodzić? Otóż nie! Taka kąpiel grozi licznymi chorobami i mandatem. 

Funkcjonujące w Tomaszowie na placu Kościuszki fontanny posiadają obieg zamknięty, a woda w nich jest uzdatniana chemicznie. Te związki chemiczne mogą powodować różnego rodzaj kłopoty zdrowotne. Fontanny są elementem architektonicznym miasta i nie służą do kąpieli – mówi Piotr Zwardoń – Zastępca Dyrektora Wydziału Obsługi Administracyjnej i Informatycznej Urzędu Miasta w Tomaszowie Maz.

Uzdatnianie nie polega na przystosowaniu wody do kąpieli, a tym bardziej do picia!  Nie przechodzi ona skomplikowanej filtracji, a obieg jest zamknięty. Znajduje się w niej wszystko, co do niej wpadnie lub zostanie wrzucone. Oprócz środków chemicznych może zawierać odchody ptaków, psów czy ludzki mocz. Poza tym do wody dodawane są specjalne odgrzybiacze, środki przeciwko glonom i pleśnią, a także odkamieniacz.

 

Jak mówi dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska z Centrum Medycznego MML: „Rodzice powinni zwrócić uwagę, czy po kąpieli w fontannie u dziecka nie występują nudności, wymioty, biegunka lub też ból podczas oddawania moczu. To mogą być objawy infekcji”. Woda zawierająca środki odgrzybiające czasami powoduje z kolei wysypkę i podrażnienia skóry.

 

Chłodzenie się w fontannie może być zarówno szkodliwe dla naszego zdrowia, jak i bolesne dla portfela. Za kąpiel grozi nam mandat do 250zł.

 

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających na terenie wokół fontann, informujemy, że woda w nich nie nadaje się do spożycia i kąpieli! 
Ponadto powierzchnia fontann jest bardzo śliska. W związku z tym prosimy o zachowanie ostrożności.

W szczególności prosimy:

  • nie biegać w obrębie fontanny,
  • nie wjeżdżać na płytę fontanny rowerami, deskorolkami, wrotkami, łyżworolkami, itp.,
  • nie pozostawiać dzieci do lat 10 bez opieki,
  • nie zatykać dysz fontanny,
  • nie kąpać się w fontannie,
  • nie zaśmiecać i nie zanieczyszczać fontanny,
  • nie wprowadzać na teren fontanny zwierząt.

 

Źródło: BRANDmedia, infowire, UM w Tomaszowie Maz.


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa