Kawalerzyści uczcili Dzień Weterana (foto i wideo)
Dnia 29 maja obchodzimy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ.
Z tej okazji 25. Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowała na stadionie wojskowym przy ul. Piłsudskiego 72 uroczystość połączoną z dniami otwartymi koszar.
Obchody rozpoczęła msza polowa w intencji weteranów i żołnierzy.
Po mszy odbył się uroczysty apel w trakcie którego uhonorowano żołnierzy brygady Gwiazdami Iraku i Afganistanu oraz wręczono odznaki „za rany i kontuzje” z jedna gwiazdką. Odznaczenia wręczał Pułkownik Adam Grela zastępca dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa to polskie święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dopiero w 2011 roku.
Dla tomaszowskich kawalerzystów, którzy nieustannie uczestniczą w misjach poza granicami kraju jest to dzień szczególny.
Przypomina bowiem i honoruje żołnierzy którzy na co dzień narażają swoje życie, a także oddaje hołd poległym i poszkodowanym w Polskich Kontyngentach Wojskowych.
Obchody w Tomaszowskiej jednostce połączone były z dniem otwartych koszar podczas których mieszkańcy Tomaszowa mogli zobaczyć wystawę sprzętu wojskowego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się elementy uzbrojenia m.in. broń osobista i działka przeciwlotnicze. Młodzież z Tomaszowskich szkół licznie uczestniczyła również w przyspieszonym kursie pierwszej pomocy zorganizowanym przez Powietrzną jednostkę Ewakuacji Medycznej.
Bardzo widowiskowym elementem obchodów był pokaz wyszkolenia żołnierzy z 7 batalionu kawalerii powietrznej
Obchody dnia weterana były również świetną okazją do prezentacji książki Sławomira Miszczuka ,,Sen o szabli, czyli jak Buk kawalerię tworzył”, w której autor opisuje historię tworzenia jednostki wojskowej noszącej imię 7. Pułku Ułanów Lubelskich w Nowym Glinniku oraz jej pierwszego dowódcę, kawalerzystę, weterana mjr Tadeusza Buka który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.
Święto wojskowe 29 maja to również pretekst do powstania kampanii społecznej Dzień Weterana – Szacunek i wsparcie, której zadaniem jest pogłębienie szacunku do polskich barw narodowych i munduru oraz. Organizatorzy kampanii chcą aby Polski Żołnierz, Funkcjonariusz czy Osoba Cywilna czuła dumę oraz miała szacunek i wsparcie od społeczeństwa z powodu służby dla Ojczyzny w misjach poza granicami kraju.