Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Święto tomaszowskiej 25 Brygady Kawalerii Powietrznej

22 czerwca
17:50 2013

W sobotę, 22 czerwca 2013r. tomaszowscy kawalerzyści uroczyście obchodzili na stadionie wojskowym w alejach Marszałka Piłsudskiego święto 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego. Uroczystości połączone były z przywitaniem żołnierzy Samodzielnej Grupy Powietrzno – Szturmowej XII zmiany PKW Afganistan.

 25 kawaleria powietrzna 22 czerwca 2013-432

Tegoroczne obchody miały szczególny charakter dla żołnierzy brygady ponieważ zorganizowane zostały nie tyko w Tomaszowie Mazowieckim, ale również Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie.

 25 kawaleria powietrzna 22 czerwca 2013-88

W Tomaszowie Mazowieckim święto kawalerzystów zainaugurowała o godz. 9:30 Masza Polowa w intencji żołnierzy, pracowników wojska i ich rodzin . Nabożeństwo celebrowało siedmiu kapelanów i kapłanów z Tomaszowa i Łodzi.

Godzinę po nabożeństwie do uroczystego apelu stanęły pododdziały i poczty sztandarowe podległych jednostek brygady z Leźnicy Wielkiej, Nowego Glinnika i Tomaszowa Mazowieckiego oraz XII zmiany Samodzielnej Grupy Powietrzno – Szturmowej PKW Afganistan.

25 kawaleria powietrzna 22 czerwca 2013-144

Uroczysty apel rozpoczął pułkownik Adam Grela składając meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości  generałowi brygady Dariuszowi Wrońskiemu reprezentującemu w tym dniu Dowódcę Wojsk Lądowych. W imieniu nieobecnego dowódcy brygady powitał ciepło podwładnych i zaproszonych gości.
Z okazji święta złożył wszystkim najlepsze życzenia. Powitał również żołnierzy SGPSz, którzy zakończyli służbę w ramach XII zmiany w PKW Afganistan. Minutą ciszy uczczono pamięć tych żołnierzy, którzy w misjach poza granicami kraju oddali swoje życie na ołtarzu Ojczyzny.

25 kawaleria powietrzna 22 czerwca 2013-341

Wojskowy apel stanowił wyśmienitą okazję do uhonorowania najbardziej zasłużonych i wyróżniających się żołnierzy brygady. Na wniosek Ministra Obrony Narodowej „za nie naganą służbę poza granicami kraju” prezydent Bronisław Komorowski odznaczył gwiazdą  Afganistanu: kapitanów Ewelinę Osuchowską – Rybkę, Tomasza Rybkę, Bartosza Pawlikowskiego, starszych szeregowych Szymona Swaczynę, Adriana Ciupę, Adama Smolca, Jarosława Woźnicę, Macieja Oskresa,  chorążego Roberta Kalinowskiego, podporucznika Daniela Cieślaka i sierżanta Jarosława Balickiego.

 Gwiazdą  Czadu kaprali Piotra Baldiszaka, Adama Woracha Bogusława Świecha i starszego szeregowego Bogusława Zarębę.

Gwiazdą Iraku majora Artura Chrzanowskiego, porucznika Daniela Cieślaka, kaprala Adama Woracha, starszego szeregowego Michała Mielczarka.

Wojskową Odznakę ,,Za rany i kontuzje” z jedną gwiazdką zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej otrzymał kapral Tomasza Rożniatowski.

25 kawaleria powietrzna 22 czerwca 2013-351

Dowódca Wojsk Lądowych „Za wybitny wysiłek i dorobek w służbie wojskowej” nagrodził kordzikiem z dedykacją podpułkowników Jarosława Niemca i Tomasza Królikowskiego, natomiast „ Za zasługi i znaczące osiągnięcia  w działalności służbowej” tytułem honorowym „Zasłużony żołnierz RP” odznaką II stopnia majora Sławomira Sołtysiaka, chorążego sztabowego Adama Strawę. Odznaką Honorową Wojsk Lądowych podpułkowników Stanisława Rutowicza i Ryszarda Kowalczyka oraz starszego chorążego Jacka Nikodemskiego.

Dowódca brygady docenił kadrę zawodową i podległy personel cywilny, który od lat angażuje się w wykonanie zadań służbowych i wykonuje nienaganne powierzone zadania w godzinach pracy oraz czasie pozasłużbowym.

25 kawaleria powietrzna 22 czerwca 2013-243

– Życzę wszystkim kawalerzystom satysfakcji ze służby w kawalerii powietrznej. Z dumą wspominam czasy, kiedy dowodziłem tym związkiem taktycznym zaliczanym do najlepszych jednostek w Wojsku Polskim – mówił generał brygady Dariusz Wroński.  – Pamiętajcie, że wykonując rozkazy i powierzone zadania robicie to z ogromną odpowiedzialnością wobec społeczeństwa, gdyż stan osobowy brygady obserwuje i ocenia cały naród. Wasze dotychczasowe sukcesy to efekt ciężkiej pracy, od pracownika cywilnego do pułkownika. Pamiętajcie, że wojsko zawsze jest na pierwszej linii i niesie pomoc tam gdzie to konieczne. Pomagajcie wszędzie tam, gdzie was potrzebują, zawsze z korzyścią dla najbliższego otocznia i ojczyzny.

25 kawaleria powietrzna 22 czerwca 2013-616

Apel zakończył pokaz sprawności kawalerzystów. Szturmani 7. batalionu kawalerii pokazali kunszt umiejętności walki wręcz, odbijanie zakładnika z rąk porywaczy oraz wytrzymałość fizyczną w różnych sytuacjach. Działania szturmanów na płycie stadionu z użyciem ślepej amunicji i innych środków pozoracji, komentował dowódca batalionu podpułkownik Jarosław Niemiec.

25 kawaleria powietrzna 22 czerwca 2013-472

W międzyczasie nad stadionem przeleciała eskadra śmigłowców W-3 Sokół i Mi-17 z Nowego Glinnika i Leźnicy Wielkiej. Tuż za nimi dotarł śmigłowiec desantowy, wyrzucając grupę spadochroniarzy, którzy precyzyjnie wylądowali na płycie stadionu przed trybuną honorową. Byli wśród  nich zwycięzcy zawodów spadochronowych organizowanych na terenie 7 dywizjonu lotniczego w Nowym Glinniku, którzy puchary odebrali po wykonanym zadaniu.

25 kawaleria powietrzna 22 czerwca 2013-492

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta wojsk lotniczych z garnizonu radomskiego, którą dyrygował kapitan Sławomir Ćwiek. Wojskowym muzykom towarzyszyła początkująca grupa mażoretek z Aleksandrowa Łódzkiego. Dziewczęta ubrane w paradne kolorowe stroje,
z pomponami w rękach, prezentowały choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki wojskowej orkiestry dętej.

W ceremonii uczestniczyli parlamentarzyści, wicewojewoda łódzki, przedstawiciele władz miasta i powiatu, byli Dowódcy 25 BKPow, rodziny żołnierzy poległych w misjach poza granicami kraju, kombatanci, komendanci powiatowi policji i Państwowej Straży Pożarnej, wyżsi oficerowie instytucji wojskowych, dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek, emerytowani żołnierze zawodowi, kombatanci, dyrektorzy firm, przedstawiciele wyższych uczelni, duchowieństwo oraz sporo zaproszonych gości…

25 kawaleria powietrzna 22 czerwca 2013-80

Na płycie stadionu można było oglądać uzbrojenie osobiste, wyposażenie i poznawać możliwości działania kawalerii powietrznej.

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu