Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Czyste powietrze to priorytet

Czyste powietrze to priorytet
19 listopada
09:23 2018

Zawał serca, rak płuca, udar mózgu – to tylko niektóre z fatalnych skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Od blisko czterech lat Tomaszów Mazowiecki realizuje szereg projektów w walce ze smogiem. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas ma wpływ na to, czym oddychamy.

ożna powiedzieć, że smog to rodzaj sztucznej mgły, która utworzyła się w sposób nienaturalny, jako efekt działań człowieka oraz niesprzyjających okoliczności przyrody. Powstaje on na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami powstającymi w wyniku działalności człowieka. Smog to efekt m.in. nieodpowiedzialnego palenia słabej jakości węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach. Za jego pojawienie się odpowiada również pogoda, klimat, ogólne uwarunkowania terenu czy coraz większa liczba samochodów na drogach.

Skutki smogu są o wiele bardziej dalekosiężne, niż się niektórym wydaje – ma on negatywny wpływ na nasze zdrowie, prowadząc między innymi do: wywołania chorób układu krwionośnego i serca, pojawienia się chorób nowotworowych, pojawienia się alergii oraz astmy, wywołania niewydolności oddechowej, obniżenia odporności całego organizmu.

– Od blisko czterech lat podejmujemy działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w naszym mieście – mówi Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. – Nie tylko realizujemy zadania w ramach programu STOP SMOG, ale także współpracujemy z Instytutem Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej w zakresie rozwoju elektromobilności w Polsce. Natomiast wspólnie z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej realizujemy projekt „Gmina Samowystarczalna Energetycznie”. Każdy z nas ma wpływ na to, czym oddychamy.  Pamiętajmy o tym podejmując decyzję o sposobie ogrzewania naszego domu. Dbajmy o zdrowie swoje, najbliższych i wszystkich mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego – dodaje.

W jaki sposób Tomaszów Mazowiecki walczy o czyste powietrze?

  • Do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego trafiło 25 hybrydowych, ekologicznych autobusów w celu eliminacji emisji spalin.
  • Miasto pozyskało dofinansowanie na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Środki są rozdysponowywane zgodnie z regulaminem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  • Zakład Gospodarki Ciepłowniczej zainstalował w Tomaszowie Mazowieckim ponad 40 sensorów jakości powietrza firmy Airly. Dane są dostępne na stronie internetowej www.airly.eu/map oraz w aplikacji mobilnej.
  • Straż Miejska na bieżąco sprawdza, co jest przyczyną złej jakości powietrza na konkretnych ulicach.Strażnicy edukują też mieszkańców w zakresie poprawnego rozpalania ognia w piecach, a także pomagają zmierzyć wilgotność drewna (im mniejsza wilgotność, tym większa wydajność energetyczna).
  • Miasto stara się o gazyfikację terenów, które do tej pory nie zostały objęte siecią.
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyznaje osobom potrzebującym zasiłki celowe na zakup opału.

W jaki sposób rozpalać w piecu?

Warto wiedzieć, że odpowiednia technika palenia daje możliwość ograniczenia zadymienia, a także pozwala oszczędzić paliwo. Najlepsze efekty daje cykliczne rozpalanie od góry.

Źródło: UM w Tomaszowie Maz.Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa