Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Dzień Niepodległości w Tomaszowie. Uroczystości z udziałem 25. Brygady i Bieg Niepodległości (FOTO)

Dzień Niepodległości w Tomaszowie. Uroczystości z udziałem 25. Brygady i Bieg Niepodległości (FOTO)
12 listopada
12:54 2016

Święto Niepodległości jest dniem szczególnym. Nieodzownie bowiem wiąże się wysiłkiem Narodu polskiego w walce o niepodległy byt w obronie demokratycznych treści. Dzień Niepodległości stanowi okazję do czczenia zwycięskiej chwały tych, którzy krwią i własnym życiem budowali wolną i suwerenną Rzeczpospolitą Polską.

 

Uroczystości związane z obchodami 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w Tomaszowie od mszy świętej  w kościele NMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego o godzinie 9.30. Po jej zakończeniu delegacje złożyły kwiaty przy tablicy marszałka Józefa Piłsudskiego.

Następnie, uczestnicy w asyście kompanii honorowej z 25BKPow., Państwowej Straży Pożarnej oraz pocztów sztandarowych przemaszerowali na plac Kościuszki, gdzie meldunek o gotowości pododdziałów Dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej gen. bryg. dr Stanisławowi Kaczyńskiemu złożył dowódca uroczystości major Marcin Markiewicz.

dzien_niepodleglosci_2016_008

Po wciągnięciu flagi Rzeczpospolitej na maszt i odśpiewaniu hymnu odczytano Decyzję Ministra Obrony Narodowej o nadaniu medali resortowych, Rozkazów okolicznościowych: Dowódcy 25BKPow., Komendanta Powiatowego Policji oraz Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim.

dzien_niepodleglosci_2016_031dzien_niepodleglosci_2016_052

W swoim przemówieniu Dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej gen. bryg. dr Kaczyński stwierdził „(…)Nie zapominajmy również o Żołnierzach Niezłomnych, którzy złożyli najwyższą ofiarę na ołtarzu niepodległości Polski – bo Wolna Ojczyzna jest tak wielkim dobrem, że warto za nią oddać życie„(…).

dzien_niepodleglosci_2016_101dzien_niepodleglosci_2016_125

 

(…)Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić wydarzenia, w wyniku których narodziła się II Rzeczpospolita – w 98 rocznicę odzyskania niepodległości. Niepodległości, do której droga była długa, okupiona krwią poległych, męczeństwem straconych, katorgami uwięzionych, tęsknotą wygnańców, niewyobrażalnymi cierpieniami i prześladowaniami„(…) powiedział w swoim wystąpieniu Starosta powiatu Tomaszów Mazowiecki Mirosław Kukliński.

Odbył się również Apel Pamięci poświęcony poległym, który zwieńczyła salwa honorowa. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

dzien_niepodleglosci_2016_153dzien_niepodleglosci_2016_211

Około godziny 11.30 kompania honorowa, poczty  sztandarowe i uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Legionistów Piłsudskiego, gdzie harcerze zapalili „Światełko Niepodległości” a delegacje władz miasta i powiatu, przedstawicie organizacji i związków kombatanckich, delegacje partii politycznych, społecznych i oświatowych, przedstawiciele służb mundurowych, delegacje tomaszowskich szkół, oraz mieszkańcy miasta złożyli wieńce i kwiaty. Na dachu Gimnazjum nr 3 pojawił się również marszałek Piłsudski.

dzien_niepodleglosci_2016_391dzien_niepodleglosci_2016_422dzien_niepodleglosci_2016_433

dzien_niepodleglosci_2016_545

Foto: Dariusz Kwapisiewicz // BRANDmedia

 

XII BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Tomaszowie Mazowieckim zakończył XII Tomaszowski Bieg Niepodległości, w którym wzięło udział ponad 500 tomaszowian, pokonując dystans wyznaczony granicami Alei Piłsudskiego.

bieg-niepodleglosci-2016_138-mp4-00_00_42_14-still001

Po zakończeniu sportowych zmagań, na uczestników czekała gorąca herbata. Tradycyjnie rozlosowano również nagrody wśród wszystkich tomaszowian, którzy wzięli udział w biegu. W ramach tegorocznej edycji, za każdego uczestnika biegu sponsorzy zobowiązali się do przekazania pieniędzy na leczenie 4-letniego Krzysia Kusideł, który cierpi na mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe spastyczne, zespół Weisa (padaczka lekooporna), małogłowie i korowe uszkodzenie wzroku.

bieg-niepodleglosci-2016_086-mp4-00_00_00_00-still001bieg-niepodleglosci-2016_126

Twój Sklep Medyczny, przewodniczący Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego Mariusz Strzępek i anonimowi darczyńcy zdecydowali się wspomóc leczenie chłopca, przekazując określoną kwotę za każdego uczestnika biegu. Pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie specjalistycznego sprzętu, który ułatwi funkcjonowanie Krzysiowi w życiu codziennym.

Foto: Dariusz Kwapisiewicz // BRANDmedia

 

Święto Niepodległości to państwowe święto, w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia po 123 latach odzyskania przez Polskę niepodległości spod zaborów Rosji, Prus i Austrii w 1918 roku.

 

Źródło: materiały własne, 25bkpow, UM w Tomaszowie Maz.


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu