Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

„Jejku, jejku, mówię Wam, jaki rejs za sobą mam…” Tomaszów pod żaglami Pogorii 2015

„Jejku, jejku, mówię Wam, jaki rejs za sobą mam…” Tomaszów pod żaglami Pogorii 2015
18 grudnia
21:26 2015

W dniach 4 – 13.12.2015 r. kilkudziesięciu miłośników żeglarstwa morskiego z Tomaszowa Mazowieckiego, w tym 14 uczniów tomaszowskich szkół, wzięło udział w przedsięwzięciu „Tomaszowianie w rejsie na Pogorii 2015”, którym był rejs po Morzu Śródziemnym na trójmasztowej, stalowej barkentynie – STS Pogoria.

tomaszow-pod-zaglami-pogorii-0027

Z Tomaszowa Mazowieckiego wyjechaliśmy 4 grudnia o godzinie 13.00. Po 20-godzinnej podróży dotarliśmy do San Remo. Po zaokrętowaniu i zapoznaniu się ze statkiem, odbyliśmy szereg szkoleń dotyczących bezpieczeństwa, stawiania żagli i pracy na rejach. W godzinach popołudniowych mieliśmy jeszcze czas na zwiedzanie miasta znanego z festiwali piosenki – mówi Dariusz Jachimowski, współorganizator rejsu, opiekun Szkolnego Koła Żeglarskiego „SZKWAŁ” działającego w ZSP nr 8 przy ulicy Nadrzecznej.

tomaszow-pod-zaglami-pogorii-0015

W niedzielę, 6 grudnia, załoga z Tomaszowa Mazowieckiego wypłynęła w rejs, obierając kurs na Korsykę. Podczas pierwszej doby rejsu warunki nie do końca sprzyjały żegludze. Bardzo słaby wiatr pozwolił na postawienie żagli jedynie na 4 godziny. Pogoria jest jednak wyposażona w dieslowski silnik o mocy 255 KW, więc już nad ranem 7 grudnia załoga mogła nacieszyć oczy pięknym widokiem wysokich brzegów Korsyki.

tomaszow-pod-zaglami-pogorii-0032

Zakotwiczyliśmy w zatoce Porto, po czym pontonem desantowaliśmy się na ląd, by zwiedzić małe, ale bardzo urokliwe miasteczko o tej samej nazwie. Około godziny 18 nastąpiło podniesienie kotwicy i jeszcze tego samego dnia w późnych godzinach wieczornych dotarliśmy do Calvi na północy Korsyki, miasta z górującą nad zatoka cytadelą, w której mieszczą się koszary Legii Cudzoziemskiej. Niektórzy historycy twierdzą, że w tym mieście urodził się Krzysztof Kolumb, o czym ma przypominać pomnik i pamiątkowa tablica – mówi Michał Kurzyk, współorganizator rejsu, prezes Tomaszowskiego Klubu Żeglarskiego, nauczyciel Publicznego Gimnazjum w Popielawach.

Cały następny dzień to zwiedzanie miasta i okolic. Przystrojone świątecznymi stroikami wąskie uliczki, palmy jako choinki wyglądały i pięknie, i egzotycznie.

W godzinach wieczornych Pogoria opuściła wody terytorialne Francji, kierując się ku wschodnim brzegom Italii. W środę, 9 grudnia, rano żeglarze mogli zejść  na ląd w mieście Portovenere.

tomaszow-pod-zaglami-pogorii-0016

W tym dniu dla załogi szkolnej zorganizowaliśmy wycieczkę do La Spezji, gdzie mieści się największy włoski port wojenny oraz krainy Cinque Terre. Cinque Terre (Pięć Ziem) to niezwykła kraina składająca z pięciu miasteczek położonych na skałach tuż przy Morzu Liguryjskim. Górzyste położenie sprawiło, że dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku doprowadzono tu drogę. Wcześniej można było dotrzeć tu wyłącznie drogą morską, a od końca XIX wieku także koleją. Po południu zwiedziliśmy również Porovenere –  mówi Dariusz Jachimowski.

Po nocnej żegludze Pogoria wraz z żeglarzami z Tomaszowa dotarła do Santa Margherity. W zatoce rzucono kotwicę i znów można było udać się na zwiedzanie zarówno Santa Margherity, jak i pobliskiego Portofino. Kolejny port, który odwiedziła załoga Pogorii to Imperia. 11 grudnia około godziny 16 tomaszowianie dotarli do portu wyokrętowania – Loano.

W sobotę, 12 grudnia, o godzinie 18.00 tomaszowska załoga po raz ostatni spotkała się na pokładzie Pogorii. Kapitan rejsu nr 33/15 – pan Andrzej Potulski podsumował rejs, wręczył uczestnikom opinie i książeczki żeglarskie. Ostatnie uściski z załogą na stale pracującą na Pogorii i o 20.30 załoga z Tomaszowa Mazowieckiego zajęła miejsca w autokarze. Do Tomaszowa Mazowieckiego żeglarze powrócili 13 grudnia około godziny 16.00.

tomaszow-pod-zaglami-pogorii-0024

Żeglowanie tak dużym żaglowcem to ogromne przeżycie. Ceremoniał podnoszenia bandery, wybijanie tzw. „szklanek”, stawianie i zrzucanie żagli, praca na rejach, pełnienie wacht zarówno za dni, jak i w nocy –  pozostają na długo w pamięci.

Wspólna praca w wachtach była okazją do integracji młodzieży z różnych placówek oświatowych naszego miasta i powiatu oraz dwóch załogantów z liceum morskiego we Włoszech – mówi Dariusz Jachimowski.

Celem rejsu było również promowanie Powiatu Tomaszowskiego i miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Podczas całego rejsu pod salingiem powiewała flaga powiatu tomaszowskiego oraz miasta Tomaszowa Mazowieckiego, a wszyscy uczestnicy wyjazdu, kapitan, członkowie załogi stałej oraz nasi przyjaciele z Włoch dostali pamiątkowe koszulki z nadrukiem „TOMASZÓW POD ŻAGLAMI POGORII 2015” oraz herbami naszego powiatu i miasta. W portach, do których dopływaliśmy na sztormrelingu Pogorii mocowaliśmy banery reklamujące nasz powiat i miasto – dodaje Michał Kurzyk.

tomaszow-pod-zaglami-pogorii-0004

Dodajmy, że impreza została objęta honorowym patronatem Starosty Powiatu Tomaszowskiego – Pana Mirosława Kuklińskiego oraz Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego – Pana Marcina Witko.  Patronem medialnym był Tomaszowski Informator Tygodniowy – TiT oraz portal nasztomaszow.pl.

Mottem przedsięwzięcia były słowa Marka Twaina:

 „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.”

Foto: BLUEBINGO

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa