Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Młoda krew dla potrzebujących

Młoda krew dla potrzebujących
15 lipca
22:34 2014

Zakończył się etap lokalny XI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych pod hasłem „Młoda Krew Ratuje Życie” organizowanego przez Polski Czerwony Krzyż.

W związku z tym Klub HDK PCK przy I Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie dokonał podsumowania udziału szkoły w tej rywalizacji w minionym roku szkolnym.

Ogółem 40 uczniów oddało ponad 30 litrów krwi.

W większości było to w ramach akcji „Na ratunek” dla ciężko chorego Wojtusia Zarzyckiego z Niewiadowa (ponad 28 litrów krwi).

Chętnych do oddania krwi w każdej akcji było dużo więcej, choć nie od wszystkich z różnych przyczyn można było ją pobrać. Drugim elementem współzawodnictwa są działania podjęte na rzecz promocji honorowego krwiodawstwa, a w tym zakresie w ostatnich kilku latach szkoła odniosła sporo sukcesów na szczeblu okręgowym i ogólnopolskim.

Niewątpliwie kolejną promocją było przedstawienie historii i osiągnięć honorowego krwiodawstwa w tej szkole w wydawnictwie, które ukazało się z okazji obchodów 110-lecia I LO we wrześniu 2013 r. Opracował ją założyciel i od początku prezes Klubu HDK PCK Antoni Smolarek.

Ta wspaniała działalność została też zaprezentowana na jubileuszowej wystawie w tomaszowskim Muzeum w październiku ub. roku. Promocją honorowego krwiodawstwa jak co roku oprócz klasowych liderów HDK zajmowali się także nauczyciele (m.i. biologii). Informacje i foto dotyczące akcji krwiodawstwa i działalności Klubu zamieszczane były na stronie internetowej szkoły i w gablocie oraz w lokalnych mediach.

Zgodnie z tradycją podczas zakończenia nauki klas maturalnych wielu absolwentom za zasługi na rzecz honorowego krwiodawstwa wręczono listy gratulacyjne dyrektora I LO oraz legitymacje HDK.

To wszystko powoduje, że już 10 uczniów tuż po ukończeniu 18 lat zostało honorowymi krwiodawcami i zapewne w nowym roku szkolnym dołączy do nich wielu następnych. Rozstrzygnięcie turnieju na szczeblu etapu okręgowego w województwie łódzkim nastąpi we wrześniu. Podczas wakacji nie organizuję się akcji krwiodawstwa w szkołach i w tym okresie krwi zawsze brakuje.

Dlatego Klub HDK PCK przy I LO apeluje szczególnie do młodych, zdrowych osób o zgłaszanie się do ambulansów lub punktu pobrań na terenie szpitala.

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu