Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Tomaszowie Maz.

Narodowy Dzień Pamięci ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Tomaszowie Maz.
25 lutego
11:56 2014

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w dniu 1 marca 2014 r. o godzinie 17.00 na Cmentarzu Katolickim w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Smutnej 22 odbędzie się uroczyste spotkanie przy grobie ŚP. mjr Jana Czarneckiego – żołnierza wyklętego (zbiórka uczestników uroczystości o godz. 16.55 przy kaplicy). Organizatorem uroczystości jest Rada ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Tomaszowskim. Podobnie jak i w ubiegłym roku wezmą w niej udział przedstawiciele władz miasta.

W trakcie spotkania odbędzie się modlitwa w intencji „Żołnierzy wyklętych”, przemówienie przedstawiciela tomaszowskich kombatantów oraz składanie kwiatów i zapalenie zniczy przy grobie rodzinnym Czarneckich. Po uroczystości o godzinie 18.00 w Kościele Św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Warszawska 75/81 odbędzie się uroczysta Msza Święta.

ŚP. mjr Jan Czarnecki, pseudonim konspiracyjny „Pirat”, był od lutego 1942 do stycznia 1945 roku członkiem Armii Krajowej oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Latem 1944 r., walcząc w szeregach 25. Pułku Piechoty AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej, brał udział w walkach toczonych w czasie akcji „Burza”. Stał na czele tomaszowskiego batalionu „Źródło”, który bezpośrednio podlegał dowódcy KWP Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi”. Do zadań tomaszowskiej jednostki należało m.in. magazynowanie broni, przeprowadzanie akcji propagandowych oraz zbrojnych, budowanie tajnych bunkrów oraz skrytek. Za swój zbrojny opór Jan Czarnecki został przez władze komunistyczne aresztowany 7 października 1949 r., a następnie skazany na dożywocie. Z więzienia we Wronkach uwolniła Czarneckiego dopiero amnestia ogłoszona w 1956 roku.

Po roku 1989 r. „Pirat” piastował funkcję przewodniczącego Oddziału Tomaszów Mazowiecki Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz był współorganizatorem oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz członkiem Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Staroście Tomaszowskim. Był również autorem książki „Konspiracyjne Wojsko Polskie. Baon Źródło -Tomaszów Mazowiecki. Zarys Historyczny”. Jan Czarnecki zmarł 1 kwietnia 2011 roku w wieku 83 lat.

Określenie „Żołnierze Wyklęci” odnosi się do żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających zbrojny opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku. Ostatni „Żołnierz Wyklęty” to Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, który zginął z bronią w ręku w obławie w majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

www.tomaszow-maz.eu

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu