Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Nowy parking przy stacji w Tomaszowie Mazowieckim ułatwi podróże

Nowy parking przy stacji w Tomaszowie Mazowieckim ułatwi podróże
20 maja
13:10 2024

Przy tomaszowskim dworcu kolejowym powstanie nowy parking z osiemdziesięcioma ośmioma miejscami parkingowymi oraz stanowiskami dla osób niepełnosprawnych. O inwestycji poinformował dziś na konferencji prasowej Dariusz Klimczak – Minister Infrastruktury. Umowy na budowę parkingu zostały już podpisane. Inwestycja zostanie zakończona w przyszłym roku.

Z tomaszowskiego dworca dziennie odjeżdżają czterdzieści cztery pociągi. Dziennie podróżuje nimi około tysiąca pasażerów, dla których przy dworcu nie ma wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Tych miejsc jest zaledwie kilkanaście. Dlatego poprosiłem władze PKP S.A. i PKP PLK o zawarcie stosownego porozumienia, którego efektem będzie wybudowanie dużego parkingu przy tym dworcu – powiedział minister Dariusz Klimczak.Minister poinformował również, że budynek dworca i dworcowe perony zostały zakwalifikowane do przebudowy. Zadanie to zaplanowane jest do realizacji w całej Polsce do 2030 roku w ramach Programu Przystankowego. Do przebudowy zostało zakwalifikowanych 207 kolejowych miejsc przystankowych.

Bierzemy się za porządkowanie tomaszowskiego dworca – dodał minister Klimczak.

To bardzo ważny dzień dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, ale również i ościennych miejscowości. Od wielu lat zabiegaliśmy o to, by taki parking przy dworcu powstał. Serdecznie dziękuję panu ministrowi i władzom spółek kolejowych, że nasze miasto znalazło się na liście tego rodzaju inwestycji. Rewitalizacja dworca, peronów, budowa parkingu to niezwykle ważny element funkcjonowania miasta, jak i również jego wizytówka. W imieniu mieszkańców, naszych turystów i gości raz jeszcze dziękuję! – mówił prezydent Marcin Witko.

 

 

Porozumienie pomiędzy PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. a Polskimi Kolejami Państwowymi S.A., które określa zasady współpracy i zarządzania parkingiem w przyszłości. Inwestycję szacowaną na około 1,5 miliona złotych zrealizują PLK SA ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Po zakończeniu prac teren przejdzie pod zarząd PKP SA.

 

Program Przystankowy w woj. łódzkim

W województwie łódzkim Program obejmuje 15 lokalizacji. Podróżni korzystają już z nowo wybudowanych przystanków: Tomaszówek, Jedlicze koło Zgierza, Zgierz Rudunki oraz ze zmodernizowanych przystanków Stare Grudze, Zaosie i Żakowice Południowe. W marcu rozpoczęła się budowa przystanku Łódź Zarzew. Na etapie projektowania są przystanki Głowno Północne i Izabelów niedaleko Zduńskiej Woli.

W styczniu br. podpisane zostały umowy na budowę 6 przystanków: Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała na linii między Częstochową a Chorzewem Siemkowicami. Zakończenie prac planowane jest w pierwszym kwartale 2025 r.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju w ramach Programu Przystankowego przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych (dodatkowe 107 jest na liście rezerwowej). Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to 74,31 mln zł. Obecnie zakończono budowę miejsc parkingowych w dziewięciu lokalizacjach, w pięćdziesięciu jeden trwają prace budowlane, a dla dwudziestu ośmiu toczą się postępowania przetargowe.

 

 

Źródło UM TM / PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

 

 


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu