Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
10 listopada
09:42 2021

Powiatowe obchody 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, odbędą się w czwartek, 11 listopada 2021 roku, w Tomaszowie Mazowieckim.

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNO – RELIGIJNYCH Z OKAZJI
103. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
11 LISTOPADA 2021

Miejsce: Kościół NMP Królowej Polski ul. Słowackiego

09.10 – Zbiórka Pocztów Sztandarowych przed Kościołem
09.25 – Zbiórka uczestników uroczystości przed Kościołem
09.30 – Uroczysta Msza Święta
10.25 – Złożenie kwiatów pod Tablicą Marszałka J. Piłsudskiego w Kaplicy Pamięci Narodowej
oraz przy Grobie Nieznanego Żołnierza na dziedzińcu Kościoła
10.30 – Przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników na Plac Kościuszki
10.45 – Wprowadzenie pododdziałów na Pl. Kościuszki

Miejsce: Plac Kościuszki

11:00-12.00 – Uroczystości na Placu Kościuszki
– przybycie zaproszonych gosci
– wprowadzenie wojskowej asysty honorowej
– Przybycie Dowódcy 25 BKPow – złożenie meldunku przez Szefa Sztabu BKPow
– Podniesienie Flagi RP na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego
– Przywitanie zaproszonych gości
– Odczytanie rozkazów i decyzji o mianowaniach i wyróżnieniach
– Wystąpienie do wręczenia wyróżnień
– Przemówienia okolicznościowe
– Odczytanie ” Niepodległościowego Apelu Pamięci” i salwa honorowa
– Przegrupowanie pododdziałów do defilady
12.10 – Defilada wojskowa

Miejsce: Pomnik Legionistów Piłsudskiego

12.15 – Przemarsz uczestników pod Pomnik Legionistów Piłsudskiego
– przemówienie Starosty Tomaszowskiego
– wprowadzenie Ognia Niepodległości
– składanie kwiatów
– Odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”
12.50 – Zakończenie uroczystości

* Uroczystość odbędzie się zgodnie z obowiązującymi wymogami sanitarno -epidemiologicznymi związanymi
z epidemią COVID-19 i przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń. W przypadku zmian w programie będziemy
na bieżąco informować.

9.30 – uroczysta Msza Święta w Kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, ul. Słowackiego 13/19.

11.00 – uroczystości na Placu Kościuszki

12.15 – uroczystości przy Pomniku Legionistów Piłsudskiego.

W związku z organizacją uroczystości patriotyczno–religijnej z okazji 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości w dniu 11 listopada 2021 r. Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Maz. informuje o możliwości wystąpienia utrudnień w ruchu. Czasowo w godzinach 12.15 –12:50 zamknięte zostanie Rondo u zbiegu ulic Piłsudskiego i Legionistów – Pomnik Poległym Legionistom Piłsudskiego w Tomaszowie Maz.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim wraca Tomaszowski Bieg Niepodległości. 11 listopada chętni mieszkańcy naszego miasta już po raz szesnasty będą mogli w ten niestandardowy sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności.

Start uczestników biegu planowany jest na godz. 13 z pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości patriotyczno-religijnych z okazji 103. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla grup zorganizowanych (ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, organizacji itd.), jak również dla uczestników indywidualnych. Osoby, które nie ukończyły 13 lat, mogą uczestniczyć w biegu wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Osoby niepełnoletnie mogą zostać zgłoszone do biegu przez rodzica lub opiekuna prawnego.

Bieg ma charakter rekreacyjny, do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy w godz. 12-12.45 (namiot obok MCK). Zgłoszenia na formularzach, których wzór znajduje się na stronie internetowej www.mck-tm.pl (tam też dostępny jest szczegółowy regulamin XVI Tomaszowskiego Biegu Niepodległości) przyjmowane będą do 8 listopada br. od grup zorganizowanych i do 9 listopada br. od uczestników indywidualnych. W dniu biegu zapisy nie będą prowadzone. Ze względu na obostrzenia obowiązywać będzie limit miejsc, dlatego o możliwości udziału w biegu decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Wypełniony formularz wraz z dołączonym do niego oświadczeniem należy dostarczyć drogą e-mailową na adres: zgloszenia@mck-tm.pl lub osobiście do Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18.

Aby podkreślić uroczysty i patriotyczny charakter biegu, organizatorzy proszą uczestników o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach. Biorąc udział w wydarzeniu, należy zachować dystans od innych osób lub zakryć nos i usta maseczką ochronną.

„Razem dla Niepodległej” to tytuł pikniku historycznego, jaki odbędzie się 11 listopada w Skansenie Rzeki Pilicy z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie można nie tylko obejrzeć stałe wystawy i eksponaty, ale także skorzystać z wielu innych atrakcji i spędzić rodzinnie ten wyjątkowy czas.

Piknik potrwa od godz. 14 do godz. 16. W programie m.in.: warsztaty minerskie, przejażdżki wojskowym honkerem, strzelnice paintball oraz ASG, a także wystawy – „Trudne drogi do niepodległości” przygotowana przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz „Militaria Wielkiej Wojny 1914-1918” z zasobów Skansenu Rzeki Pilicy.

Ponadto około godz. 15 będzie można obejrzeć pokaz dynamiczny w wykonaniu strzelców z Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim. Z myślą o najmłodszych uczestnikach wydarzenia instruktorzy z Miejskiego Centrum Kultury poprowadzą miniwarsztaty plastyczne, a na wszystkich chętnych czekać będzie poczęstunek kawą zbożową.

11 listopada bilet wstępu do Skansenu Rzeki Pilicy będzie można kupić w niższej cenie (5 złotych). Natomiast osoby, które wezmą udział w XVI Tomaszowskim Biegu Niepodległości, otrzymają bezpłatne wejściówki na piknik.

Wydarzenie odbędzie się w obowiązującym aktualnie reżimie sanitarnym.


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu