Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Ogólnopolski Rajd Integracyjny „U Modrych Wód”

Ogólnopolski Rajd Integracyjny „U Modrych Wód”
28 czerwca
16:31 2016

Po trzyletniej przerwie do Tomaszowa Mazowieckiego, ku swej radości, powrócili po raz szesnasty niepełnosprawni uczestnicy Ogólnopolskiego Rajdu Integracyjnego „U Modrych Wód” organizowanego przez tomaszowskich harcerzy Hufca ZHP.

Rajd odbył się w dniach 23-26 czerwca 2016 r., a na jego czele stanęli komendant hufca phm. Bartłomiej Składowski  oraz jego twórca i wieloletni organizator hm. Bogdan Smolarek. Uczestnicy i harcerze zakwaterowani zostali, dzięki  zaangażowaniu p. Haliny Szczucińskiej z-cy Dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu UM i zrozumieniu potrzeb rajdowiczów przez dyrektora p. Stanisławę Wąchałę w Szkole Podstawowej nr 1 ZS-P nr 4.

 

Ideą tej imprezy, mającej charakter turystyczno-rekreacyjny, jest zintegrowanie „wózkowiczów” z całej Polski z osobami sprawnymi i zorganizowanie dla nich niezapomnianej harcerskiej przygody w duchu współzawodnictwa rajdowego. Przez lata (od 1998 r.)  spotkania nad Pilicą udowadniają, że połączenie rywalizacji sportowej i harcerskiego stylu życia przy odkrywaniu uroków Tomaszowa Mazowieckiego i jego okolic, daje gwarancję zawiązania głębokich przyjaźni, trwających długie lata, czasem nawet przez całe życie. Dowodem na to był udział w rajdzie dwóch małżeństw, które przed laty poznały się na tej imprezie, a w tym roku przyjechały już ze swoimi dziećmi: 4 letnim Kacperkiem Czesak-Skrzydlewskim i 5-letnią Zuzą Michalak.

 

Formuła rajdu, od lat niezmienna, opiera się na pokonywaniu tras wyznaczonych przez harcerzy, na których rywalizują dwuosobowe zespoły (niepełnosprawny z opiekunem). Przygotowane dla nich zadania tematyczne obejmowały sprawdzenie wiedzy i umiejętności z zakresu m.in. historii miasta Tomaszowa Mazowieckiego i jego walorów turystycznych, patrona naszego miasta – św. Antoniego z Padwy, historii Harcerstwa oraz technik harcerskich: szyfrowania, wiązania węzłów, topografii, pierwszej pomocy czy musztry. Trasa kończyła się w Nagórzycach, gdzie wszyscy, dzięki uprzejmości dyrektor MCK p. Barbary Przybysz, mogli zwiedzić jeden z elementów Tomaszowskiej Okrąglicy – Groty. Rajdowicze realizowali także zadania wojskowe przygotowane dla nich w ramach uczestnictwa w święcie 25 BKPow.
Za najciekawsze uznali strzelanie w cyfrowym symulatorze pola walki, tzw. „śnieżniku”.
Od 2009 roku wielką atrakcją jest także, przygotowywany nieodpłatnie przez p. Andrzeja Ambroziaka właściciela Ośrodka Wypoczynkowego „Przystań”, spływ kajakowy, który w tym roku odbył się ze Spały do Inowłodza. Był on częścią  wycieczki autokarowej pokazującej przybyłym uczestnikom walory turystyczne okolic naszego miasta. Zarówno wycieczka jak i inne przemieszczanie się uczestników na dłuższych trasach mogło odbywać się dzięki uprzejmości Prezesa Zarządu MZK w Tomaszowie Maz. p. Rafała Bałazy i kierowcy –  p. Krzysztofa Woźnicy, który od wielu już lat, obsługując Rajd, nabrał ogromnego doświadczenia w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi. Każdego wieczoru wózkowicze i harcerze bawili się przy wspólnych świeczkowiskach i śpiewankach. Wspomnieniom nie było końca. Oczywiście, nie zabrakło również strefy kibica zarówno piłki nożnej jak i siatkowej. Dopełnieniem atrakcji programowych był „turniej sałatkowy”, gdzie uczestnicy musieli przygotować jak najlepszą sałatkę z przypadkowo dobranych składników, quiz wiedzy o ZHP czy konkurs tworzenia wierszy z treści paragonów sklepowych.

 

Uroczyste zakończenie i podsumowanie współzawodnictwa rajdowego odbyło się, dzięki uprzejmości dyrektora p. Marty Niemczyk, w ORDN. Rywalizacja była zacięta, a było
o co walczyć. Nagrody, ufundowane przez Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego p. Marcina Witko, to: m.in. laptop, tablet, zegarki active-watch i wiele innych gadżetów. Najlepszy okazał się, będący na rajdzie po raz 15 – Mariusz Włodarski z Rawy Maz. Drugie miejsce zajęła, również wieloletnia uczestnika – Agata Szymborska z Sulejówka. Miejsce trzecie wywalczyła Katarzyna Michalak z Łodzi, która całą trasę pokonywała ze swoją pięcioletnią córeczką Zuzą. Wyróżnienia przypadły: Krzysztofowi Kaperczakowi z Warszawy, Pawłowi Orczykowi z Łodzi i Annie Smolarek z Tomaszowa, która jako jedyna uczestniczyła we wszystkich odbywających się dotychczas edycjach rajdu. Nagrodę specjalną – Puchar Komendanta Rajdu, zdobyła wielopokoleniowa rodzina Państwa Czesaków: Agnieszka, Wojciech, Stefania, Jerzy i Kacperek, którzy przyjechali do Tomaszowa z Tułowic w woj. opolskim.

 

Wszyscy „wózkowicze” walczyli dzielnie, dając z siebie wszystko, na co było ich stać. Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie bezcenna pomoc harcerzy (1 TDHS „Burza”, 7 CzDH „Łosie”, 15 TDH „Dziewięć Sił”, 21 TIDH „Activ”, 22 TADH „Słoneczni”, 27 TGZ „Małe Co Nie Co”) i Komendy Hufca ZHP oraz zaprzyjaźnionych podmiotów, które wspierają nasze działania od wielu już lat: Urząd Miasta, MZK sp. z o.o., Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, Miejskie Centrum Kultury, Ośrodek Wypoczynkowy „Przystań”, z-ca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy p. Tomasz Wawro. Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrekcji ZS-P nr 4  Szkoły Podstawowej nr 1, której przychylność i prawdziwie dobra wola pozwoliły na zapewnienie najważniejszych potrzeb uczestników Rajdu.

 

Komenda Rajdu dziękuje wszystkim za okazaną pomoc, gratuluje zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom i zaprasza na przyszłoroczny XVII już Ogólnopolski Rajd Integracyjny „U Modrych Wód”, który odbędzie się w końcu czerwca, podobnie jak ten i wszystkie poprzednie, jako impreza towarzysząca Dniom Tomaszowa.

 


 

 

Czuwaj!

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu