Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Spacerowali śladami tomaszowskich ewangelików

Spacerowali śladami tomaszowskich ewangelików
15 maja
10:34 2023

„Tak oto chodzę…” – śladami tomaszowskich ewangelików, to kolejna już odsłona wydarzenia z cyklu „Spacery po Tomaszowie” organizowanego przez Informację Turystyczną działającą w strukturach Miejskiego Centrum Kultury. Spacer odbył się w sobotę, 13 maja w ramach Ogólnopolskiej Nocy Muzeów.

 

Punktem startowym spaceru był kościół św. Trójcy (pl. Kościuszki 21), pod którym o początkach ewangelików w naszym mieście opowiedział duchowny parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Bogusław Sebesta. Następnie grupa uczestników przeniosła się pod kamienicę rodziny Knothe, która była fundatorem dzwonów w nowym, wspomnianym kościele ewangelickim. Miejscem docelowym spotkania był kościół Zbawiciela mieszczący się przy ul. św. Antoniego 39

W trakcie spaceru można było również posłuchać o problemach, z jakimi borykała się społeczność ewangelików nie tylko w Tomaszowie, ale w całym naszym kraju. Otoczenie i wnętrze kościoła ewangelicko-augsburskiego zrobiło na uczestnikach spaceru ogromne wrażenie. Na miejscu ks. Bogusław Sebesta opowiedział o samej świątyni, elementach jej architektury oraz jak obecnie wygląda sytuacja ewangelików w naszym mieście. Tego dnia była także możliwość posłuchania 31-głosowych organów firmy braci Walter, obejrzeć ołtarz z obrazem W. Gersona „Spotkanie Zmartwychwstałego Chrystusa z Marią Magdaleną” oraz sklepienie i inne elementy budowy kościoła.

 

 

.

W ramach podziękowania za odkrywanie przed uczestnikami spaceru, w świetny sposób historii tomaszowskich ewangelików ks. Bogusław Sebesta otrzymał od organizatorów wydarzenia upominek oraz pamiątkową ceramiczną kamieniczkę wykonaną w pracowni Miejskiego Centrum Kultury.

 


Spacer śladami tomaszowskich ewangelików przygotowali pracownicy Informacji Turystycznej działającej w strukturach MCK – Małgorzata Wróblewska oraz Maria Papiernik-Typa. I już możemy zdradzić, że pracują nad kolejnym… – wspominają Organizatorzy.

 

Źródło: MCK Tomaszów Mazowiecki


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu