Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Szkolenie nurków 25 Brygady nad Zalewem Sulejowskim

Szkolenie nurków 25 Brygady nad Zalewem Sulejowskim
16 listopada
17:30 2016

W dniach od 14 do 25 listopada br. na zalewie Sulejowskim k. Tomaszowa Mazowieckiego swoje szkolenie realizują żołnierze plutonu nurków 25 batalionu dowodzenia.

Kawalerzyści przez dwa tygodnie realizują zajęcia w ramach podwodnego szkolenia inżynieryjnego, doskonaląc swoje umiejętności m. in. w ćwiczeniach w wydobywaniu zatopionego sprzętu, rozpoznawaniu przeszkód wodnych, wychodzeniu i rozpoznawaniu brzegu.

Aby zostać nurkiem, należy się wykazywać wieloma predyspozycjami, gdzie pierwszym z tych warunków jest wykonie specjalistycznych badań w Wojskowej Komisji Morsko – Lekarskiej w Gdańsku. Ponadto kandydat nie może się bać zamkniętych przestrzeni jak również wody. Duży nacisk kładziony jest także na egzamin z wychowania fizycznego.

Kolejnym etapem jest ukończenie kursu podstawowego Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni, szkolenie oraz pozytywny wynik z egzaminu z fizjapatologi – są to choroby nurkowe np. co może spotkać nurka gdy za szybko się wynurzy oraz jakie są tego objawy.

W etapie dalszego szkolenia nurek rozwija się zdobywając kolejne uprawnienia np. nurka inżynierii czy też starszego nurka inżynierii, gdzie zajęcia odbywają na się na morzu.

Nurkowie w ramach szkolenia poligonowego wykonują również strzelania z burty łodzi.

Szkolenia dla nurków z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej realizowane są średnio co dwa-trzy miesiące na różnych zbiornikach wodnych na terenie całego kraju.

 

Tekst: kpt. Tomasz Pierzak

Zdjęcia: kpt. Tomasz Pierzak, st. kpr. Łukasz Pietrzak


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu