Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego!

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego!
02 lipca
11:00 2015

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wydzielają substancję parzącą. Roztarte liście lub łodyga mają charakterystyczny zapach kumaryny.

Kontakt z rośliną  jest bardzo niebezpieczny dla ludzi, a zwłaszcza dzieci! Może bowiem doprowadzić do oparzeń skóry, podobnych do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem mogą być ropne pęcherze gojące się nawet kilka lat. Kiedy zauważymy roślinę NIE NALEŻY DO NIEJ PODOCHODZIĆ, ponieważ nawet wydzielane przez nią opary mogą być szkodliwe.

barszcz-sosnowskiego-w-tomaszowie-mazowieckim2

Na terenie Tomaszowa Mazowieckiego zlokalizowano dwa ogniska „Barszczu Sosnowskiego”. Pierwsze z nich znajduje się za garażami między ul. Strzelecką, a ul. Św. Antoniego (za ogrodzeniem przedszkola Wyspa Szkrabów – ul. Św. Antoniego 97). Drugie w okolicach ul. Żytniej – przy rzece Wolbórce
Tereny zostały otaśmowane i oznaczone informacją „UWAGA!!! BARSZCZ SOSNOWSKIEGO ZAKAZ PRZEJŚCIA”. Prace polegające na unieszkodliwieniu roślin przeprowadzi zakład konserwacji zieleni.

Co zrobić kiedy zobaczymy tę niebezpieczną roślinę? Na pewno zastosować się do poniższych wskazówek, ale również poinformować Straż Miejską, która powinna zabezpieczyć teren.

barszcz-sosnowskiego-w-tomaszowie-mazowieckim3

barszcz-sosnowskiego-w-tomaszowie-mazowieckim4

barszcz-sosnowskiego-w-tomaszowie-mazowieckim1
Kontakt z tymi roślinami, oprócz poparzeń może powodować zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany, oraz zapalenie spojówek.

Włoski na łodygach i liściach barszczu wydzielają parzącą substancję, która zawiera szkodliwe substancje uaktywniające się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. W soku barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II, a nawet III stopnia. Kontakt z nią powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany, długo niezanikające blizny. Do poparzenia przez barszcz Sosnowskiego może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną.

W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się z rośliny w postaci lotnej. Jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i alergików. Oprócz poparzeń skórnych, związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą również wywoływać:

  • podrażnienia dróg oddechowych,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • zapalenie spojówek

Jeżeli jednak doszło do kontaktu z rośliną, trzeba niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne, przynajmniej przez
48 godzin (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn).
Warto skorzystać z pomocy lekarskiej.

Więcej informacji w ulotce Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu
POBIERZ ULOTKĘ
barszcz_sosnowskiego_ulotka

 

foto Wikipedia

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu