Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

V Wielobój Desantowy o puchar Dowódcy Generalnego RSZ

V Wielobój Desantowy o puchar Dowódcy Generalnego RSZ
22 maja
18:39 2017

W dniach od 17 do 21 maja 2017 roku w garnizonie Tomaszów Mazowiecki rozegrane zostały XXIII Spadochronowe Mistrzostwa Związku Polskich Spadochroniarzy oraz V Wielobój Desantowy ZPS o puchar Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. broni Tadeusza Buka.

W V Wieloboju Desantowym udział wzięło sześć pięcioosobowych drużyn reprezentujących: 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej, 6 Brygadę Powietrzno Desantową oraz 2 Pułk Rozpoznawczy. Organizatorem tegorocznych zawodów był Zarząd Główny Związku Polskich Spadochroniarzy (XII oddział ZPS w Łodzi) wraz z 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej.

W ramach zawodów rozegrane zostały cztery konkurencje: grupowe skoki spadochronowe (lądowanie w celu na czas), pływanie, bieg przełajowy oraz strzelanie. Każdy z uczestników musiał wziąć udział we wszystkich konkurencjach.

W przypadku pierwszej konkurencji, istotą był czas lądowania w wyznaczonym kwadracie. Aby ta konkurencja została uznana, każda drużyna musiała wykonać minimum 3 kolejki skoków. Skoki wykonywane były w umundurowaniu polowym z wysokości 1200 metrów na spadochronach desantowych grupy B lub C (spadochrony tunelowe) ze śmigłowca W-3W Sokół z 7 dywizjonu lotniczego. Przy wykonywaniu skoku na spadochronie desantowym typu B stosowano kombinowany system otwarcia, tzw. stabilizację. Aby uzyskać maksymalną ilość punktów, zadaniem wszystkich członków drużyny było lądowanie w wyznaczonym rejonie o wymiarach 100×100 m. w jak najkrótszym czasie.

Kolejną konkurencją było pływanie, które odbyło się na miejscowej pływalni. Pływanie miało charakter sztafety 4x100m. Klasyfikacja odbywała sie na podstawie czasów osiągniętych przez poszczególne drużyny.

Kolejnym etapem zawodów był bieg przełajowy w ubiorze polowym na dystansie ok. 5 km. Drużyny rozpoczynały bieg ze wspólnego startu, gdzie każdemu zawodnikowi czas mierzony był indywidualnie. Na czas drużyny składała się suma czasów poszczególnych zawodników. W przypadku tej konkurencji klasyfikacja odbywała sie również na podstawie czasów osiągniętych przez poszczególne drużyny.

Ostatnią konkurencją było strzelanie, które każdy z zawodników musiał wykonać z 9 mm. pistoletu wojskowego WIST – 94.

Klasyfikacja generalna odbyła się na podstawie sumy punktów zdobytych przez drużyny w poszczególnych konkurencjach. Po zaciętej rywalizacji pierwsze i drugie miejsce zajęły zespoły z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, natomiast na trzecim miejscu uplasowali się żołnierze z 6 Brygady Powietrzno Desantowej.

Na zakończeniu V wieloboju desantowego, puchary zawodnikom w obecności pełniącego obowiązki dowódcy 25BKPow. płk. Adama Greli wręczył Inspektor Wojsk Lądowych generał brygady Wojciech Grabowski.

 Zwycięskiej grupie gratulujemy wygranej.

Tekst i foto: kpt. Tomasz Pierzak


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu