Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Wiosenne zgrupowanie wspinaczkowe 25BKPow.

Wiosenne zgrupowanie wspinaczkowe 25BKPow.
27 kwietnia
19:11 2017

W dniach od 18 do 28 kwietnia 2017r. na terenie Ośrodka Szkolenia Piechoty Górskiej „JODŁA” w Dusznikach Zdroju prowadzone jest szkolenie wspinaczkowe, w którym uczestniczą żołnierze 25 batalionu dowodzenia, 1 i 7 batalionu kawalerii powietrznej oraz 7 dywizjonu lotniczego z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Szkolenie rozpoczęły zajęcia teoretyczne ze znajomości zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się w terenie eksponowanym, przeznaczenia i wykorzystania podstawowego sprzętu wspinaczkowego, nauka wiązania węzłów i budowa stanowisk zjazdowych.

Choć zgrupowanie odbywa się w połowie kwietnia pogoda nie rozpieszcza kawalerzystów i szkolenie prowadzone jest w terenie pokrytym warstwa śniegu.

Zajęcia praktyczne odbywają się na terenie Kotliny Kłodzkiej, góry Szczytnik oraz mostu w Lewinie Kłodzkim, w ramach których doskonalone są również elementy ratownictwa w terenie eksponowanym.

Zjazd w kluczu francuskim, nauka wiązania uprzęży improwizowanych, budowa stanowisk oraz praca na węzłach zaciskowych zdominowała pierwsze dni szkolenia. Kolejne dni to już stopniowanie trudności i zajęcia w oparciu o górę Szczytnik w miejscowości Szczytna. Ważnym obiektem wykorzystanym przez doświadczonych instruktorów wspinaczki Brygady jest most w Lewinie Kłodzkim, na którym doskonalono wejście z wykorzystaniem drabinki Speleo, przyrządów zaciskowych oraz zjazd przez węzeł.

Doskonaląc zdobytą wiedzę żołnierze budowali układy napinające wykorzystywane w mostach tyrolskich oraz doskonalili techniki ratownicze w układach wyciągowych z wykorzystaniem noszy typu SKED.

Zdobyte umiejętności i doświadczenie pozwoli kawalerzystom na wykonywanie specyficznych zadań stojących przed nimi a teren eksponowany nie będzie im obcy.

 

Tekst i zdjęcia: kpt. Zbigniew Kowalski


 

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu