Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Wraca nabór do łódzkich Terytorialsów!

Wraca nabór do łódzkich Terytorialsów!
01 czerwca
11:54 2020

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wznawiany jest nabór ochotników do 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Na początku marca, już w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce, Wojska Obrony Terytorialnej zaangażowały się w pomoc potrzebującym, samorządom, służbie zdrowia i osobom starszym. W związku z sytuacją zmienił się model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Tym samym nabór nowych ochotników i szkolenia zostały wstrzymane. Przez prawie trzy miesiące trwania pandemii żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierani przez podchorążych WAT pomagali m.in. w rozładunku i rozwożeniu żywności osobom potrzebującym i przebywającym na kwarantannie, dystrybucji środków ochrony osobistej, sprzętu medycznego i leków do szpitali na terenie województwa łódzkiego, wspierali Policję we wspólnych patrolach, wykonywali wymazy na Covid – 19. Główny wysiłek żołnierzy w ostatnim czasie nakierowany był na działania antykryzysowe w czasie epidemii.

 

W działania związane z łagodzeniem skutków pandemii oraz wzmocnienia odporności na kryzys społeczności lokalnych województwa łódzkiego zaangażowane byłe wszystkie siły osobowe i sprzęt wojskowy 9ŁBOT oraz prawie 200 podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej. Kryzys związany z Covid-19 pokazał, że WOT doskonale sprawdzają się w sytuacji, do której zostały powołane – ich misją jest wspieranie społeczności lokalnych – „małych ojczyzn” i współdziałanie ze służbami ratowniczymi. Motto Terytorialsów -„Zawsze gotowi, zawsze blisko” nabrało w obecnej sytuacji realnego znaczenia.

 

 

Działania żołnierzy 9ŁBOT w walce z pandemią nie zwalniają tempa, a jednocześnie powoli przygotowujemy się do wznowienia naboru nowych ochotników do służby w naszej formacji– informuje mjr Arkadiusz Rubajczyk Oficer Prasowy 9ŁBOT. Zainteresowani służbą u nas mają do wyboru szkolenie podstawowe w formie ciągłej przez 16 dni lub 8 weekendów.dodaje.

 

Służba w WOT rozpoczyna się 16 – dniowym szkoleniem podstawowym zakończonym przysięgą wojskową. Następnie szkolenia rotacyjne odbywają się w systemie weekendowym, co pozwala ochotnikom pogodzić służbę w wojsku z życiem prywatnym i zawodowym.

 

 

Każdy kto chciałby zasilić szeregi 9ŁBOT może zgłosić się osobiście, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym Wojskowej Komendy Uzupełnień, platformę ePUAP, pocztę tradycyjną, portale społecznościowe lub strony internetowe WKU.

Terminy najbliższych szkoleń:

Podstawowe 16-dniowe

17.07 – 01.08

21.08 – 05.09

04.09 – 19.09

13.11 – 28.11.

Podstawowe w systemie weekendowym rozpoczyna się od 26.09 – 27.09 i zakończone będzie 28.11 przysięgą wojskową.

Wyrównawcze 8-dniowe – dla osób, które ukończyły w przeszłości przeszkolenie wojskowe zakończone przysięgą wojskową (dotyczy również żołnierzy rezerwy)

25.07 – 01.08

29.08 – 05.09

12.09 – 19.09

21.11 – 28.11.


Informacja prasowa: 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa