Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Zgrupowanie spadochronowe pododdziałów 25BKPow

Zgrupowanie spadochronowe pododdziałów 25BKPow
31 marca
17:43 2017

W dniach od 20 do 31 marca br. na bazie lotniska Masłów w miejscowości Kielce realizowane jest zgrupowanie spadochronowe pododdziałów specjalistycznych 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Żołnierze 25BKPow wykonują skoki spadochronowe z wykorzystaniem spadochronów tunelowych. Realizowany program ma przygotować skoczków do wykonania przeniknięcia do rejonu przyszłych działań bojowych sposobem spadochronowym o każdej porze doby oraz lądowania grupą i drużyną w trudnych warunkach terenowych.

W czasie zgrupowania wykonywane są skoki z samoczynnym systemem otwarcia umożliwiające przelot skoczka na odległość do kilkunastu  kilometrów oraz z kombinowanym systemem otwarcia, gdzie skoczek po opuszczeniu pokładu statku powietrznego na wysokości 4000 metrów może otworzyć spadochron główny na jak najniższej wysokości ograniczając tym przeciwnikowi możliwość jego wykrycia.

 

Jest to pierwsze z kilku zaplanowanych w tym roku zgrupowań spadochronowych, których uwieńczeniem będzie wykonanie skoku szkolno–bojowego w warunkach jak najbardziej zbliżonych do sytuacji mogącej wystąpić w czasie konfliktu zbrojnego.

Zdjęcia: szer. Agnieszka Grzelak

Tekst: kpt. Zbigniew Krupa

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu