Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Zintegrowany Informator Pacjenta ma 1 mln użytkowników

Zintegrowany Informator Pacjenta ma 1 mln użytkowników
10 grudnia
19:14 2014

Milionowy użytkownik właśnie uzyskał dostęp do  Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP). W przyszłym roku w serwisie pojawią się nowe funkcje.

Najstarszy zarejestrowany użytkownik serwisu ma 106 lat. Najmłodsza osoba z założonym kontem w ZIP to kilkunastodniowy noworodek. Dzięki serwisowi jego rodzice będą mogli sprawdzać  na bieżąco kiedy ich dziecko było leczone, jakie były koszty badań   oraz jakie leki zostały  mu przepisane. Do tej pory w systemie zarejestrowano blisko 60 tys. kont dzieci.

Z ZIP najliczniej korzystają mieszkańcy Śląska (ponad 142 tys. użytkowników), Mazowsza (108 tys.) i Wielkopolski (94 tys.).

 

Przypomnijmy ZIP – Zintegrowany Informator Pacjenta,  jest ogólnopolskim serwisem udostępniającym zarejestrowanym użytkownikom historyczne dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia, gromadzone od 2008 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki ZIP pacjent w prosty sposób, bez wychodzenia  z domu może dotrzeć również do wielu praktycznych informacji na temat korzystania z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia w Polsce i za granicą.

Zintegrowany Informator Pacjenta zawiera m.in. dane na temat aktualnego statusu ubezpieczenia, wykaz placówek wraz z godzinami otwarcia i dostępnością dla osób niepełnosprawnych, deklaracje wyboru lekarza i pielęgniarki POZ, czy etapu, na którym znajduje się wniosek o leczenie sanatoryjne.

Dostęp do systemu ZIP pacjent uzyskuje poprzez login i hasło, które otrzymuje bezpośrednio w oddziale wojewódzkim NFZ (mieszkańcom Tomaszowa najbliżej jest do Delegatury Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Piotrkowie Trybunalskim  przy al. Armii Krajowej 15) , dzięki czemu jego dane osobowe są chronione zgodnie z wymogami przepisów o ochronie danych osobowych. Dostęp można również uzyskać po złożeniu wniosku podpisanego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym certyfikatem kwalifikowanym. Z drugiej opcji skorzystano przy założeniu ponad 220 kont.

ZIP jest z założenia systemem wieloetapowym. W pierwszym kwartale 2015 roku zostanie uruchomiona możliwość odbioru danych dostępowy również przez pełnomocnika. W przyszłym roku planowane jest wprowadzenie wielu nowych funkcji uzupełniających działanie systemu m.in. udostępnienie szerszego zakresu danych kontaktowych do świadczeniodawców oraz wysyłanie spersonalizowanych komunikatów do użytkowników. Na dalszych etapach rozwoju portalu pacjent będzie miał możliwość oceny jakości udzielonych mu świadczeń, co powinno znacząco wpłynąć na ich poprawę oraz zgłaszania nieprawidłowości, które będą skutkowały wszczęciem postępowania kontrolnego u świadczeniodawcy.

 

ZIP w Łódzkiem w liczbach

 

  • 71 000  – liczba założonych kont
  • 5 – miejsce w Polsce zajmuje ŁOW NFZ pod względem liczby założonych kont
  • 210 – liczba zgłoszonych przez pacjentów nieprawidłowości
  • 15 – spraw zgłoszonych do prokuratury (w tym 10 dotyczy 1 poradni)so
  • 102 783,70 zł – kwota świadczeń zakwestionowanych przez pacjentów

 

Jak uzyskać dostęp do ZIP?

Żeby mieć dostęp do informacji o swoim leczeniu, danych medycznych i finansowaniu udzielonych świadczeń zapoznaj się z zasadami korzystania z ZIP, a następnie wejdź na stronę rejestracji i wypełnij zamieszczony formularz. Po wypełnieniu wniosku udaj się z dowodem osobistym do oddziału NFZ w celu uzyskania danych dostępowych (identyfikator użytkownika oraz tymczasowe hasło). Po ich otrzymaniu możesz zacząć korzystać z serwisu. Zarówno rejestracja jak i korzystanie z serwisu są bezpłatne.

Zanim zarejestrujesz się w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta zobacz wersję demonstracyjną systemu (w dolnym, lewym rogu ekranu na stronie logowania kliknij link „Demo” i zaakceptuj poprzez wybranie opcji „Zaloguj”). Dane, które zobaczysz są fikcyjne, jednak będziesz mógł zapoznać się z funkcjonowaniem zamkniętej części portalu.

Ważne! Żeby korzystać z serwisu nie wystarczy rejestracja na stronie internetowej. Informacje o Tobie udostępniane w Informatorze są tak zwanymi „danymi wrażliwymi” i zgodnie zasadami ochrony danych osobowych oraz wytycznymi GIODO, podlegają szczególnej ochronie. Dlatego wymagana jest Twoja osobista wizyta w siedzibie Funduszu.

Pamiętaj! Nigdy nie udostępniaj swoich danych służących do logowania w ZIP!

 

Gdzie uzyskać dane dostępowe do ZIP?

Delegatura Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Piotrkowie Trybunalskim, al. Armii Krajowej 15 (wejście od ul. Szkolnej).

tel.

  • 42 275 41 15 – sekretariat
  • 42 275 41 11 – faks
  • 42 275 41 13 – potwierdzanie zleceń na sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze; wydawanie kart EKUZ (II piętro)
  • 42 275 41 14 – umowy, recepty, rachunki

Budynek ma podjazd i inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Siedziba położona jest w miejscu posiadającym dogodny dojazd środkami komunikacji publicznej, w pobliżu jest szereg bezpłatnych miejsc parkingowych.

Delegatura pracuje od poniedziałku do piątku od 8 do 16.

 

Sala obsługi ŁOW NFZ
ul. Kopcińskiego 56
90-032 Łódź

Delegatura w Sieradzu

plac Wojewódzki 3
98-200 Sieradz

Delegatura w Skierniewicach
ul. Jagiellońska 29
96-100 Skierniewice

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu