Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Złóż deklarację o źródle ciepła

Złóż deklarację o źródle ciepła
05 stycznia
13:54 2022

Właściciele i zarządcy budynków są zobowiązani do złożenia deklaracji dotyczącej źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Obowiązek ten wszedł w życie 1 lipca 2021 roku.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma być bazą danych, na podstawie których będzie można podejmować decyzje dotyczące metod termomodernizacji polskich budynków. Właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek złożyć deklarację o źródle ciepła do CEEB w wyznaczonym terminie do 30 czerwca 2022 r. Dla budynków powstałych po 1 lipca 2021 roku termin złożenia deklaracji wynosi 14 dni.

Z kolei w przypadku budynków, które zostały wybudowane przed 1 lipca 2021, czas na złożenie deklaracji upływa 30 czerwca 2022 roku. Niedostarczenie informacji w terminie wiąże się z ewentualnością nałożenia grzywny.

Jak czytamy na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Polacy w 2021 roku złożyli nieco ponad 672 tys. deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw, z czego 95 % z nich dotyczy budynków mieszkalnych. Łącznie w Polsce znajduje się około 6 milionów budynków, więc jeszcze wiele deklaracji musi spłynąć do GUNB.

Z dotychczas pozyskanych danych wynika, że najczęściej zgłaszanym źródłem ciepła są kotły gazowe, bojlery gazowe, podgrzewacze gazowe przepływowe i kominki gazowe – to ponad 273 tys. złożonych deklaracji. Na drugim miejscu znajdują się kotły na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa (190 tys.) i kotły na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa (125 tys.).

Należy pamiętać, że w przypadku zmiany źródła ciepła konieczne jest jego zgłoszenie w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmiany.

Powyższego obowiązku można dopełnić wypełniając stosowne druki i przynosząc do Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Klimatu Urzędu Miasta lub bezpośrednio dokonując wypełnienia formularza online na stronie internetowej https://ceeb.gov.pl/

Więcej informacji/pliki to pobrania – link.

 

 


UM TM

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa