Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Wypadek Liszowskiej. Jak długo po wypiciu nie powinniśmy wsiadać za kierownicę?

Wypadek Liszowskiej. Jak długo po wypiciu nie powinniśmy wsiadać za kierownicę?
Wrzesień 04
08:38 2014

Jeżeli ktoś myśli, że po kolacji przy winie i odrobinie snu, może wsiąść za kierownicę, bo tak czuje, i uważa, że wszystko jest w porządku, jest w dużym błędzie. Ja ten straszny błąd popełniłamprzestrzega Joanna Liszowska, aktorka, która spowodowała w Warszawie stłuczkę. W jej organizmie było 1,2 promila alkoholu. Na problem wsiadania za kierownicę następnego dnia po spożyciu alkoholu zwracają uwagę organizatorzy ogólnopolskiej kampanii „Przeciw pijanym kierowcom”.

Sen i prysznic po zakrapianej imprezie nie gwarantuje, że w naszym organizmie nie znajduje się alkohol. Ten trawiony jest tylko przez wątrobę, a jej pracy nie jesteśmy w stanie przyspieszyć. Czas potrzebny na wytrzeźwienie zależy od wielu czynników, m.in. płci, wagi i kaloryczności przyjmowanych podczas picia alkoholu posiłków. Szczytowe stężenie alkoholu u osoby pijącej na czczo pojawia się po 0,5–1 godzinie, a u pijącej „na pełen żołądek” – po 1,5–3 godzinach. Przyjmuje się, że średnia szybkość eliminacji alkoholu z organizmu wynosi ok. 0,15 promila na godzinę. Jak długo po spożyciu alkoholu nie powinniśmy wsiadać za kierownicę? Jak przeliczyć czas potrzebny na wytrzeźwienie w zależności od ilości wypitego alkoholu, wagi i płci? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z materiałów kampanii „Przeciw pijanym kierowcom” organizowanej przez Krakowską Akademię Profilaktyki. Ulotki obalają mity na temat trzeźwienia.

Kampania „Przeciw pijanym kierowcom” skierowana jest do samorządów. To właśnie w małych społecznościach najłatwiej jest dotrzeć do ludzi z ważnym przekazem. – Codziennie zgłaszają się nowe gminy. Budujemy tym samym wielką koalicję samorządów przeciw nietrzeźwości na drogach – tłumaczy Maciej Zdziarski. Dodaje, że w działania profilaktyczne w gminach włączają się różne środowiska. Dzięki temu przesłanie dociera do większej liczny osób. Przy dystrybucji materiałów kampanii gminy współpracują m.in. z parafiami. Wielu księży proboszczów zaangażowało się w akcję i wykorzystało ulotki m.in. podczas uroczystości poświęcenia pojazdów w dniu św. Krzysztofa. Do akcji chętnie dołącza także policja i straż miejska. Funkcjonariusze uczestniczą w profilaktycznych pogadankach, festynach, organizują zajęcia w szkołach.

Przeciw pijanym kierowcom” to jedyna kampania dla samorządów, która tak kompleksowo obejmuje problem nietrzeźwości na drogach. Pozwala dotrzeć z ważnym przekazem nie tylko do kierujących, lecz także do pasażerów, świadków jazdy po alkoholu, uczniów szkół nauki jazdy, młodzieży gimnazjalnej oraz punktów sprzedaży alkoholu.

Znana m.in. z serialu „Przyjaciółki” i show „Twoja twarz brzmi znajomo” Liszowska w poniedziałkowy poranek spieszyła się do pracy. Na plan nie dotarła – jej samochód uderzył w tył innego pojazdu, a ten z kolei w następne auto. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale wydarzenie wstrząsnęło aktorką. W specjalnym oświadczeniu napisała, że „to lekcja na całe życie”. – Mam nadzieję, że inni, za moim przykładem, również je wyciągną i nie popełnią nigdy tak drastycznego błędu – zaapelowała Liszowska.

akademiaprofilaktyki.pl

Zobacz również

Skomentuj

Archiwa