Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Żużlowe emocje w Arenie Lodowej (FOTO)

Żużlowe emocje w Arenie Lodowej (FOTO)
14 grudnia
12:48 2020

Ice Speedway w dobrym stylu wrócił do Polski. European Individual Ice Speedway Championship były turniejem ciekawym i stojącym na wysokim poziomie. Zdominowali je faworyzowani Rosjanie, którzy w komplecie wypełnili podium. Wygrał Dmitriy Soliannikov, wyprzedzając Konstantina Kolenkina oraz Nikitę Toloknova. Polak Michał Knapp był trzynasty. Sponsorem głównym zawodów był PKN Orlen.

Soliannikov, by dojechać do Tomaszowa Mazowieckiego, przejechał aż 3600 kilometrów w samochodzie razem ze swoim menedżerem, który jednocześnie pełnił rolę mechanika. – Mieliśmy ostatnio zawody w Moskwie, skąd już było blisko do Polski – mówili przed zawodami.

Od początku niedzielnej rywalizacji dominował nad rywalami. Miał wspaniale przygotowany sprzęt, jeździł pewnie i zdecydowanie. W przerwach między wyścigami zakładał słuchawki na uszy i zupełnie się wyłączał. Motocyklem zajmował się mechanik, a Soliannikov, nawet gdy wychodził z boksu, udając się w kierunku bramy wjazdowej na tor wydawał się jakby nieobecny. Dopiero gdy wsiadał na motocykl, odkręcał manetkę na maksa i wygrał jak najbardziej zasłużenie.

– Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w tym sukcesie. Bez nich by się to nie udało. To mój największy sukces w karierze, ale gratuluję także moim kolegom z reprezentacji Rosji, którzy także spisali się wyśmienicie – powiedział zwycięzca.

Kolejne miejsca na podium zajęli Konstantin Kolenkin oraz Nikita Toloknov. Obaj byli bardzo szybcy, obaj bez większych problemów znaleźli się w finale. – Pod koniec imprezy pojawiło się w lodzie sporo kolein, ciężko było utrzymać motocykl. Dlatego chociażby finał, mimo dobrego startu, nie wyszedł mi tak jak chciałem. Nie ukrywam, że przyjechałem po złoto. Jest brąz, to też niezły wynik, ale mały niedosyt pozostaje. Dima jednak dziś był lepszy – powiedział Toloknov.

Polak Michał Knapp wypadł na miarę możliwości. Kiepsko wychodził spod taśmy, co było jego największym mankamentem. Jednak miał dość szybki motocykl i na dystansie umiał wyprzedzić Lucę Bauera, a następnie Atte Soulammiego. Niestety w przedostatnim starcie Polak zanotował upadek, a w kolejnym złamał hak od motocykla i właściwie statystował w drodze po jeden punkt w trzyosobowej powtórce wyścigu dwudziestego. – Uważam, że jak na pierwszy start w zawodach od sześciu lat i tak spisałem się nie najgorzej. Potrzebuję więcej treningów i objeżdżenia. Bez tego trudno zrobić postęp. Chcę jednak dalej się rozwijać i próbować dalej swoich sił w tym sporcie – przyznał Knapp.

Wyniki European Individual Ice Speedway Championship

 1. Dmitriy Soliannikov (Rosja) – 15+3 w finale (3,3,3,3,3)
  2. Konstantin Kolenkin (Rosja) – 13+2 w finale (2,3,2,3,3)
  3. Nikita Toloknov (Rosja) – 13+1 w finale (3,2,3,3,2)
  4. Stefan Svensson (Szwecja) 10+0 w finale (3,w,2,3,2)
  5. Ove Lendstroem (Szwecja) 11+1 w barażu (3,3,2,2,1)
  6. Johann Weber (Niemcy) 11+w w barażu (2,3,3,2,1)
  7. Franz Zorn (Austria) 9 (1,1,3,1,3)
  8. Andrej Diviś (Czechy) 7 (1,0,1,2,3)
  9. Jasper Iwema (Holandia) 6 (2,d,1,1,2)
  10. Aki Ala-Riihimaki (Finlandia) 5 (2,2,w,1,w)
  11. Luca Bauer (Włochy) 5 (1,2,0,1,1)
  12. Jiri Wildt (Czechy) 4 (1,1,0,0,2)
  13. Michał Knapp (Polska) 4 (0,2,1,w,1)
  14. Benedikt Monn (Niemcy) 3 (0,w,1,2,0)
  15. Lukas Hutla (Niemcy) 2 (d,w,2,d,w)
  16. Atte Suolammi (Finlandia) 1 (0,1,0,0,0)

 


Źródło: SpeedwayEvents.pl / Foto: Dariusz Kwapisiewicz

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa