Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Dwa nowe ronda w Tomaszowie mają już swoich patronów (ZDJĘCIA)

Dwa nowe ronda w Tomaszowie mają już swoich patronów (ZDJĘCIA)
22 marca
14:47 2019

Radni Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego, na czwartkowej sesji, ustanowili Bogusława Drozdowskiego i Pułkownika Antoniego Mosiewicza patronami nowych rond przy zbiegu ulic Św. Antoniego, Mazowieckiej i Sikorskiego oraz Strzeleckiej i Mazowieckiej.

Bogusław Drozdowski będzie patronem ronda u zbiegu ulic Strzeleckiej i Mazowieckiej. Tak zdecydowali radni Rady Miejskiej na wniosek prezydenta Marcina Witko.

Bogusław Drozdowski był prekursorem łyżwiarstwa szybkiego w Tomaszowie Mazowieckim. Przez 50 lat uczył wychowania fizycznego w tomaszowskich szkołach. Pochodził  z Pinska na Polesiu. Do Tomaszowa Mazowieckiego trafił po II wojnie światowej. W  1967 roku z inicjatywy Bogusława Drozdowskiego powstała sekcja łyżwiarstwa szybkiego Klubu Sportowego „Pilica”, a on zastał jej pierwszym instruktorem. Kilka miesięcy później zarząd klubu zdecydował o budowie naturalnego toru do jazdy szybkiej na lodzie przy ul. Strzeleckiej. W 1979 roku rozpoczęto budowę sztucznie mrożonego toru. Nowy obiekt został oddany do użytku w 1984 roku. Bogusław Drozdowski wychował wielu olimpijczyków: Jana Józwika, Stanisławę Pietruszczak – Wąchałę, Jaromira Radke oraz wielu mistrzów Polski na czele z Andrzejem  Józwikiem  i  Markiem  Łakomskim.

W 2013 roku Rada Miejska Tomaszowa Mazowieckiego uhonorowała Bogusława Drozdowskiego tytułem „Zasłużony dla Tomaszowa Mazowieckiego”.

 


 

Prezydent Marcin Witko zawnioskował również, aby patronem ronda u zbiegu ulic: Św. Antoniego, Mazowieckiej i gen. Władysława Sikorskiego został śp. pułkownik Antoni Mosiewicz.

Dr inż. płk Antoni Mosiewicz  urodził się we wrześniu 1913 roku. Zmarł w nocy z 31 maja na 1 czerwca 2018 roku w wieku 104 lat.  Ogromny wpływ na losy pułkownika wywarła II Wojna Światowa. W momencie jej wybuchu był 26 – letnim oficerem Wojska Polskiego. Podczas kampanii wrześniowej walczył m.in. o twierdzę Brześć i brał udział w działaniach w rejonie Krzemieńca, Poczajowa i Lwowa. Jego oddział został wzięty do niewoli sowieckiej, a sam pułkownik trafił do gułagu w Szepietowie, z którego udało mu się uciec i przedostać do Rumuni. Tam dostał propozycję porzucenia ogarniętej wojną Europy i wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Nie zdecydował się jednak na to, przedarł się do Paryża i wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych we Francji.

 

W 1943 roku, na własne życzenie, wraz z 2000 innych polskich żołnierzy pułkownik Mosiewicz został przeniesiony do Egiptu i wcielony do 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa – jako kapitan 2. kompanii artylerii przeciwlotniczej, uczestniczył w wyzwalaniu Włoch, w których później osiadł na stałe. Walczył m.in. nad rzeką Sangro i Rapido, pod Monte Cassino, na linii Gustawa, linii Gotów, w Północnych Apeninach, nad rzeką Senio, uczestniczył również w bitwach o Równinę Lombardzką. Brał udział w wyzwoleniu Ankony i Bolonii.

W 1947 roku wyemigrował wraz z rodziną do Argentyny, tam pracował jako robotnik, później brygadzista w wojskowej fabryce lotniczej w Cordobie, by w końcu założyć własną fabrykę. W 1953 roku wrócił do Włoch. Firma założona przez Antoniego Mosiewicza  stała się jedną z czołowych firm na świecie zajmujących się projektowaniem i budową chłodni kominowych i wentylatorowych oraz kondensatorów powietrza.

 

Rodzina pułkownika jest nierozerwalnie związana z Tomaszowem Mazowieckim – zarówno rodzice jak i siostry oraz bracia mieszkali i zmarli w naszym mieście. Do dziś Tomaszów Mazowiecki zamieszkują ich potomkowie. 

 

Antoni Mosiewicz został odznaczony nagrodą im. Kwiatkowskiego z okazji Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii za wybitne zasługi w rozwoju przemysłu w Polsce i na świecie, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalność społeczną oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.

Nazwa ronda upamiętni postać pułkownika, który bez wątpienia zasłużył się Polsce i jest związany z naszym miastem. Wpłynie też na poszerzenie wiedzy tomaszowian o wybitnych Polakach związanych z Tomaszowem Mazowieckim, co jest ważne zwłaszcza w kontekście młodzieży i promowania działań związanych z lokalnym patriotyzmem.

 


 

Źródło UM w Tomaszowie Maz.

Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu