Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Urządzenie do badania pomiaru jakości powietrza stanie na pl. Kościuszki

Urządzenie do badania pomiaru jakości powietrza stanie na pl. Kościuszki
21 stycznia
11:36 2019

 18 stycznia Polska Spółka Gazownictwa przekazała miastu Tomaszów Mazowiecki profesjonalne urządzenie do pomiaru jakości powietrza, w ramach realizacji kampanii społecznej pod hasłem „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH”. Celem kampanii jest walka ze smogiem, a tym samym poprawa jakości życia mieszkańców. Dodatkowo mieszkańcy miasta mogli bezpłatnie zrobić spirometryczne badania płuc i skorzystać z porad ekspertów PSG.

 

 

Mieszkańcy Tomaszowa dzięki otrzymanemu od PSG urządzeniu będą mogli codziennie kontrolować stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Wyniki, aktualizowane w czasie rzeczywistym, będą prezentowane na wyświetlaczu umieszczonym na placu Kościuszki oraz online, na stronie Urzędu Miasta.

Urządzenie pomiarowe wyposażone jest w stację meteo, która monitoruje temperaturę, wilgotność powietrza oraz siłę wiatru. Wyniki te są analizowane, podawane jako temperatura odczuwalna i prezentowane na wyświetlaczu. Dodatkową zaletą urządzenia jest to, że można je przenosić  w dowolne miejsce i dzięki temu mieć kontrolę nad jakością powietrza na konkretnym terenie.

Konferencja dot. smogu [WIDEO]

 

Smog to poważny problem w wielu miejscowościach i gminach. Zanieczyszczenia powietrza powodują choroby płuc i dróg oddechowych, alergie, stany zapalne układu krążenia i miażdżycę, a także zwiększają ryzyko zawału serca. Smog przyczynia się do rozwoju nawet 18% nowotworów i skraca średnią długość życia o ponad 2 lata.

Zanieczyszczenie powietrza to przede wszystkim efekt korzystania ze złej jakości paliw, użytkowania starych kotłów węglowych czy wręcz palenia śmieciami.

Należąca do GK PGNiG Polska Spółka Gazownictwa realizująca Program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski na lata 2018-2022 – organizator kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” zachęca mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego, najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa, jako alternatywy dla starych pieców i kotłów węglowych.

Odbierając urządzenie do monitorowania jakości powietrza Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego Tomasz Jurek podziękował Polskiej Spółce Gazownictwa za przekazanie sprzętu, który będzie wspomagał starania w zakresie działań zmierzających do poprawy jakości powietrza i ochrony środowiska w Tomaszowie. Tomasz Jurek dodał również, że współpraca z PSG układa się bardzo dobrze i cieszy się z takiej inicjatywy, bowiem na pewno po zainstalowaniu tego urządzenia świadomość ekologiczna mieszkańców wzrośnie.

Emilia Banaszczyk – Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Łodzi – omówiła założenia kampanii oraz najważniejsze inwestycje Spółki w województwie łódzkim. Jak poinformowała PSG systematycznie rozbudowuje sieć dystrybucji gazu, także z wykorzystaniem stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG, tym samym dając możliwość korzystania z gazu ziemnego mieszkańcom tych gmin, którzy dotychczas musieli ogrzewać domy innymi – znacznie mniej ekologicznymi rodzajami paliw. Korzystanie z gazu ziemnego jest jedną z najbardziej efektywnych metod walki ze smogiem.

Skutki zanieczyszczenia powietrza to nie tylko nieodwracalne szkody środowiskowe. To przede wszystkim zagrożenie zdrowia naszego i kolejnych pokoleń.

– Problem jakości powietrza występuje w Polsce nie od dzisiaj. Według zestawienia Europejskiej Agencji Środowiska Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem najwyższych stężeń pyłów PM2,5 oraz benzo-a-pirenu wśród wszystkich państw UE – powiedział profesor Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej – ekspert kampanii.

Problem jakości powietrza stanowi duże wyzwanie zarówno dla polityków, jak i obywateli. Jest on złożony i zależy od wielu czynników. Stąd też wiele działań, które można i należy przedsiębrać w celu jego eliminacji. Wśród nich znajdują się m.in. zmiany prawne związane z wprowadzeniem norm jakości dla paliw stałych, rezygnacja z paliw stałych na rzecz ogrzewania gazowego i elektrycznego czy też termomodernizacja. Pomocne będą narzędzia finansowe, które umożliwią ich realizację oraz skuteczna kontrola wdrażania zwiększająca efektywność tych działań- podkreślił.


Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency) „Air quality in Europe 2017”  w Polsce z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu  każdego roku umiera przedwcześnie około 46.000 osób, a dodatkowe 2.700 osób z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu.

 Polska Spółka Gazownictwa w ramach kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” przekaże wybranym miejscowościom urządzenia do monitorowania jakości powietrza. Do końca kwietnia 2019 dostanie je w sumie 22 miejscowości.

Partnerami kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ – LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” są: Fundacja PGNiG im Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i Politechnika Warszawska.


Informacja prasowa

Skomentuj

Archiwa

Secured By miniOrange