Tomaszów Mazowiecki

Aktualności

Lekcje online w „Dwunastce” (WIDEO)

02 kwietnia
13:39 2020

Niejeden film, który obejrzeliśmy z gatunku science fiction, na ogół przedstawiał nierealny świat. Czyż nasza rzeczywistość nie jest jego namiastką? Wirus COVID-19 sprawił, że nie wychodzimy domów, komunikujemy się poprzez świat wirtualny i zdalnie pracujemy. To dla nas wszystkich zupełnie nieznana sytuacja, której się uczymy i w której uczymy.

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 12 oraz Przedszkola nr 7 dzielnie stawiają czoła nowym wyzwaniom. Od czasu zawieszenia zajęć, tj. od 16 marca b.r. nieustannie się doskonalą, aby zapewnić jak najwyższy poziom edukacji. Praca z wykorzystaniem technologii informacyjno – komunikacyjnej otwiera przed nimi swe możliwości, z których chętnie czerpią. Głównym celem, przyświecającym ich codziennej pracy jest DZIECKO.

Obecnie coraz więcej lekcji zarówno w edukacji wczesnoszkolnej jak i w klasach 4 – 8 (w tym w-f), odbywa się z wykorzystaniem platformy ZOOM. Nauczyciele,  uczniowie, jak i rodzice zauważają w lekcjach prowadzonych on-line wiele pozytywów. Dyrekcja odbiera od rodziców przez dziennik elektroniczny bardzo dużo pochlebnych wiadomości dotyczących  pracy nauczycieli, co bardzo buduje. Więzi między uczniami a kadrą pedagogiczną zacieśniają się. Dzięki wideokonferencjom jedna jak i druga strona zaprasza do swoich rodzinnych pieleszy, ukazując rąbek prywatności. Czasami podczas lekcji, do mamy albo taty – prowadzących lekcje, przyjdzie ich zaciekawiony mały potomek, wzbudzający sympatię uczniów. Wszystko opiera się na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Również nauczycielki przedszkola na stronie internetowej placówki (p7tomaszow.wikom.pl.) codziennie zamieszczają zabawy i zajęcia edukacyjne, zgodne z podstawą programową wychowania przedszkolnego, dostosowywane do możliwości psychofizycznych każdego dziecka. Od 25 marca 2020 r. rodzice wychowanków P7 zostali zachęcani do przesyłania zdjęć swoim dzieciom, podczas pracy z wykorzystaniem ćwiczeń zamieszczanych na stronie internetowej, dzięki czemu zakładka „Foto – wydarzenia” jest ciągle uaktualniana o nowe zdjęcia przedszkolaków. Jest to również formą monitorowania pracy dzieci w domu. Nauczyciele są w stałym kontakcie telefonicznym, e -mailowym na bieżąco wspierają rodziców, dzieci w edukacji w domu rodzinnym.

W dniu 01.04.2020 r. w Przedszkolu nr 7 odbyło się wewnątrzprzedszkolne doskonalenie zawodowe nauczycieli, podczas którego Dyrekcja Zespołu zapoznała z podstawowymi możliwościami platformy ZOOM, i  nie jest to żart zważywszy na datę. Następnego dnia odbyło się pierwsze zdalne zebranie Rady Pedagogicznej Przedszkola nr 7, a  3.04.2020r. Szkoły Podstawowej nr 12.

Jesteśmy świadkami nowego wymiaru edukacji, o którym na pewno wcześniej nie pomyślelibyśmy. Jako dyrektor obserwuję wspaniałe podejście nauczycieli do nowego wyzwania, którego nadrzędnym celem jest dobro ucznia. Cieszę się, że jesteśmy jedną z nielicznych publicznych szkół w mieście, która prowadzi zajęcia w formie e-learningu. Chętnie dzielimy się również swoimi umiejętnościami, które ciągle rozwijamy, z innymi dyrektorami i nauczycielami. Cieszymy się, że możemy dzielić się tym, co w trakcie tej trudnej sytuacji, samodzielnie zgłębiliśmy. Ze względu na fakt, iż nie nagrywamy prowadzonych przez nas lekcji (choć jest taka możliwość, ale nie ma takiej potrzeby) postanowiliśmy podzielić się tym, jak wygląda nasza praca. Efektem jest filmik, do którego link załączam. Mam nadzieję, że nasze poczynania zachęcą innych nauczycieli z tomaszowskich zespołów szkolno – przedszkolnych do podjęcia tego wyzwania. Myślę, że najtrudniejsze jest nastawienie psychiczne. Jeśli uporamy się ze stresem wywołanym kamerką w naszym komputerze, reszta pójdzie sama – bo przecież wiemy jak nauczać.

Z życzeniami zdrowia i wytrwałości
Ewa Goździk – Szczepańska
p.o. Dyrektora ZS – P2

 

 


Skomentuj

Jakość powietrza w Tomaszowie

Archiwa

Ułatwienia dostępu